Očima studentů: Knihovna ocenila tři tatínky, kteří rádi čtou dětem

„Kniha, to je základ rodiny,“ tvrdí Jiří Moudrý, vítěz letošního ročníku soutěže Táta čtenář. Dohromady tři tatínky ocenila Městská knihovna Antonína Marka v Turnově tímto vyznamenáním za to, že doma čtou svým dětem a vedou je tak ke čtenářství.

Tři tatínci dostali na čtvrtečním zasedání zastupitelů města ocenění za nejlepšího „Tátu čtenáře“. Vítězem letošního ročníku soutěže pořádané Městskou knihovnou je Jiří Moudrý, na pomyslné druhé příčce se umístil Radim Pochop a třetí místo obsadil Ondřej Zajíc. Vítěz reprezentoval Turnov v krajském kole v Liberci. Hodnotícími kritérii bylo množství vypůjčených knih a účast na akcích turnovské knihovny. Cenu tatínkové převzali spolu se svými dětmi z rukou zastupitelkyně města Evy Kordové. Soutěž Čtenář roku má v České republice již čtyřletou tradici. Turnovská knihovna měla své zástupce ve všech ročnících, a ti nikdy nezůstali bez povšimnutí.

Proč zrovna táta

„Nejdřív se vyhlašoval čtenář, který si knihy půjčuje nejvíce, pak byl oceněn čtenář, který chodil do knihovny nejdéle. Vloni se hledala nejlepší čtenářská rodina a s tou jsme zvítězili i v krajském kole. Letos je soutěž na téma „Táta jako čtenář“, jelikož otec je velmi důležitý pro výchovu ke čtenářství a své děti může hodně motivovat,“ rozvedla tradici soutěže Čtenář roku Eva Kordová. 

Vítěz Jiří Moudrý: Knihovnu navštěvujeme pravidelně

Podle Jiřího Moudrého je kniha základem rodiny, a proto se svými dětmi chodí do knihovny minimálně jednou měsíčně. V krátkém rozhovoru popsal, jak si užili krajské kolo soutěže Čtenář roku.

Mohl byste popsat průběh soutěže?

O tom, že jsme nominovaní, jsme se dozvěděli zhruba před měsícem. Krajské kolo v Liberci mělo skvělou úroveň. Pro děti byly připravené zábavné pokusy, mohly si vyzkoušet pokusy ze základů chemie, fyziky a hlavolamy. Spolu s námi se krajského kola účastnilo dalších osm rodin.

Co je vaší silnou stránkou, díky které jste zvítězil?

Ocenění jsme podle mě dostali proto, že knihovnu navštěvujeme pravidelně a podporujeme ji. Všichni máme členský průkaz a knihy si půjčujeme minimálně jednou měsíčně. Kniha, to je základ rodiny.

Jaký mají na čtení názor vaše děti?

Syn Lukáš: Člověk díky čtení získá názor. Má to své kouzlo, moct si přečíst knížku. Nejradši mám dobrodružné knihy.

Co bude s knihovnou do budoucna

Turnovská knihovna rezonovala na veřejném zasedání zastupitelů města nejen kvůli vyhlášení Táty čtenáře. Opět se jednalo o výstavbě nových prostor, které by knihovně umožnily realizovat se a zajistily by potřebné podmínky pro její rozvoj.  Návrh podpořili i finalisté soutěže, kteří souhlasí s tím, že podmínky, ve kterých je knihovna provozována, nejsou zcela ideální.

„Chtěli bychom podpořit přání pana ředitele, aby bylo zázemí knihovny lepší. Chybí šatny, bezbariérový přístup a další prostory. Stávající budova není dělaná pro účely knihovny. Ovšem, co se týče škály služeb, které nabízí, jsme naprosto spokojeni,“ poznamenal Ondřej Zajíc, držitel třetího místa v soutěži „Táta čtenář“.

 

autorkou článku je stážistka Marie Drahoňovská, studentka waldorfského lycea v Semilech

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.