Očima studentů: Hunger Games nejsou pouhou výplní před velkým finále

Očekávané pokračování Hunger Games se ve čtvrtek objevilo v premiéře na plátně turnovského kina Sféra, stejně jako v kinech po celé České republice. U fanoušků vyvolala první část Síly vzdoru vesměs pozitivní hodnocení.

Ačkoli Čtvrtohry má Katniss Everdeenová za sebou, ta nejhorší fáze života ji teprve čeká. Kapitol srovnal se zemí Dvanáctý kraj, její domovinu. Zahynuly tisíce lidí a Katniss cítí vinu. Navíc si vyčítá, že Kapitol přiměl jejího partnera z Hladových her Peetu k boji proti revolucionářům. Katniss však stojí na straně Třináctého kraje, který ji a její nejbližší zachránil a dostává se tím do čela dlouho připravované revoluce. Pokud chce zachránit Peetu a pomstít se Kapitolu, musí znovu využít sílu symbolu Reprodrozda. Rozpoutá se válka mezi Kapitolem vedeným nenáviděným prezidentem Snowem a jeho odpůrci. Jak ale Katniss a Třináctý kraj vše vyřeší?

Režisér Francise Lawrence, který dříve pracoval na snímcích jako Voda pro slony či Já legenda, si poradil s první částí třetího dílu Hunger Games s klidem. Po první části musí logicky následovat druhá, a tudíž nemůže být vše prozrazeno hned, film přesto není nudný. Po pomalejším začátku se naplňuje napětím a akcí. Na konci zůstává vše otevřené. Hunger Games: Síla vzdoru 1. část se rozhodně nedá považovat za pouhou výplň před velkým finále.

Kniha je psána z pohledu Katniss, což filmařům dává prakticky volnou ruku pro doplnění scén, které hlavní hrdinka ze svého úhlu pohledu nevidí, a to se ve výsledku jeví spíš pozitivně. Přes všechna pozitiva ale viditelně chybí větší zápletka a vyvrcholení, snímek sází spíše na emocionální a akční momenty a celkově působí trochu jako příprava na finálový díl.
V první části třetího dílu Hunger Games opět zazářili herci jako Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, ale třeba také Philip Seymour Hoffman, který zemřel v průběhu natáčení a je to jeho poslední role v životě.

Názory na tento snímek nejspíš budou rozdílné. Já jej však hodnotím na 75%.

Autorkou článku je stážistka Tereza Kábelová, studentka turnovského gymnázia

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.