Očima studentů: Fotografie Jiřího Štrébla obdivovali návštěvníci u sklenky vína, večer završila Lenka Dusilová

Výstava fotografií Jiřího Štrébla, kterou obohatila svým zpěvem Lenka Dusilová, završila nabitý hudební víkend Kulturního centra Střelnice. Vernisáž, na které měli návštěvníci možnost obdivovat fotografie ze života, ale i ze zákulisí české divadelní a filmové scény, se nesla v přátelském rozpoložení. Na důvěrné atmosféře se podílel i sám Jiří Štrébl. Vřele rozprávěl s návštěvníky, kteří byli mnohdy jeho dlouholetými známými. Následoval koncert Lenky Dusilové, který příjemně doplnil dojem z celého večera.

Vernisáž výstavy se konala v pondělí 8. prosince v Kulturním centru Střelnice. Jiří Štrébl je známý spíš jako herec než fotograf, takže na jeho snímky byli všichni nepokrytě zvědaví. „Jirku s fotoaparátem vídám už pětadvacet let, ovšem jeho fotografie jsou mi známé jen krátce. Fotoaparát u něj působil vždy spíš jako rekvizita. Jirka fotil, ale nevyvolával,“ uvedl výstavu jeden ze Štréblových přátel Petr Vydra. I proto byly mnohé vystavené fotografie staré několik let.

„Jsou to úžasné momentky,“ komentovala dílo Jiřího Štrébla jedna z návštěvnic. I přesto, že všechny fotografie jsou černobílé a barva jim tedy na veselosti nepřidává, nechybí zdravá dávka vtipu. Návštěvníci se při procházení výstavy často i hlasitě zasmáli.
Z celé výstavy byly pojmenovány pouze dvě fotografie: „Průtokový ohřívač“ a „Jsem v hajzlu, ale ještě se směju“. Návštěvníci si tak pro některé obrázky vymýšleli vlastní názvy. Vznikla pojmenování jako „Cesta“ či „Pád komunismu“. Tyto kousky patřily zároveň mezi ty, které návštěvníci nejvíc obdivovali.

Druhou částí večera provedla zpěvačka Lenka Dusilová. Její výkon byl obdivuhodný. Temným sálem, který zdobily svíčky na stolech, se rozléhal zpěvaččin pronikavý hlas. Stíhala zpívat, hrát na kytaru a zároveň pomocí pedálových efektů vytvářet rozmanité melodie, které budily dojem, že je v sále přítomná celá kapela. V polovině koncertu vykřikl někdo z hlediště: „Už spíme“. Potlesk, který zazněl na konci vystoupení, ale svědčil o pravém opaku. Písničky Lenky Dusilové navodily v sále klid a pohodu, tedy atmosféru téměř vánoční. „Já miluji, když mě z koncertu mrazí a tohle bylo přesně ono,“ svěřila se s pocity jedna z posluchaček. 

Při zahájení vernisáže bylo s humorem řečeno, že výstava fotografií byla pro Jiřího Štrébla spíš záminkou k tomu, aby mohl pozvat své přátele na víno. Je působivé, že z tak běžné situace, jako je setkání s přáteli, může vzniknout natolik úspěšná akce, kterou byla vernisáž výstavy Jiřího Štrébla a koncert Lenky Dusilové.

Výstava fotografií Jiřího Štrébla ve foyer Kulturního centra Střelnice potrvá do konce tohoto roku.

Autorkou článku je stážistka Marie Drahoňovská, studentka semilského waldorfského lycea
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.