Nová sezóna Turnovských hudebních večerů

Cyklus Turnovských hudebních večerů se vrátí i v nadcházející kulturní sezóně 2022 / 2023. Tradice, trvající více jak 70 let, tak pokračuje a nabídne spoustu hudebních skvostů.

Těšit se můžete například na koncert turnovské stálice manželů Lédlových, Kontrabasového kvarteta Bumblebass nebo na vystoupení pražského Bohemia Baletu. PŘEHLED SEZÓNY

středa 26. října 2022
Eva a Bohuslav Lédlovi - Z domácí scény
Dvojice umělců, která už více než čtvrt století patří ke stálicím mnoha žánrů hudebního života Turnova. Bohuslav Lédl vystudoval klavír na teplické konzervatoři u Ireny Nečáskové a Miloše Mikuly, poté na pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde později vyučoval improvizaci a působil jako korepetitor. V roce 1996 založil jazzový soubor Lédl Jazz Q. Od roku 1997 vede Pěvecký sbor Antonín Dvořák v Turnově a v roce 2003 se stal ředitelem Základní umělecké školy Turnov. V současné době působí jako korepetitor i sólista a věnuje se vlastní tvorbě. Spolupracuje se svou ženou, sopranistkou Evou Lédlovou, která vystudovala rovněž pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a nyní je ředitelkou ZUŠ v Železném Brodě.
Představení uvádíme v rámci oslav výročí Turnov 750


středa 2. listopadu 2022
IMUZA uvádí - Petr Falkenauer (klavír), Elnar Taghizade (viola)
V pokračování podtitulu, který jednou za sezónu představuje mladé talenty, se setkáme s nadějnými studenty Petrem Falkenauerem a Elnar Taghizade. Petr Falkenauer se začal věnovat hře na klavír v pěti letech v ZUŠ Plasy. Část jeho rodiny pochází z Turnova. Absolvoval Konzervatoř v Plzni ve třídě prof. Věry Müllerové, v současné době studuje hru na klavír na HAMU v Praze u prof. Františka Malého a působí jako lektor klavírní hry v Piano School Prague. Během studia spolu s Elnar Taghizade v kvartetu konzervatoře získali druhou cenu na mezinárodní soutěži ,,The Art of Sound“ v Moskvě. Pořadem zasvěceně provází Jana Kubánková.


středa 25. ledna 2023
Operní soirée s Jaroslavem PatočkouLiberecký rodák Jaroslav Patočka studoval zpěv u předního sólisty Národního divadla v Praze Václava Zítka, později absolvoval pardubickou konzervatoř ve třídě prof. Václava Zítka a prof. Mgr. Miloslava Stříteského. Zúčastnil se několika mistrovských pěveckých kursů, v současné době také spolupracuje s renomovaným italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem. Jeho repertoár obsahuje operní, oratorní a písňovou tvorbu. Je stálým hostem Divadla F. X. Šaldy v Liberci i Národního divadla v Praze. Věnuje se též koncertní činnosti s mnoha českými i zahraničními orchestry a sbory, kromě České republiky vystupoval po celé Evropě, v Izraeli, Libanonu či Jižní Koreji. Jeho měkký a přitom sytý bas jsme měli možnost poznat i v Turnově např. v sólovém partu Dvořákova Te Dea.


čtvrtek 9. února 2023
Bohemia Balet
Soubor Bohemia Balet při Taneční konzervatoři hl. m. Prahy funguje jako přechodový můstek mezi školou a „divadelním životem“ tanečníka. Bohemia Balet vystupuje po celé republice a pravidelně hostuje i v zahraničí. Členové souboru, stejně jako jeho repertoár, se pravidelně mění v závislosti na konstelaci osobností a jejich interpretačních kvalit. Všechna vystoupení ale vynikají obrovským nadšením mládí a erudovaným výkladem uměleckého ředitele Mgr. Jaroslava Slavického. V současné době má soubor nastudované zajímané baletní kompozice Mozartissimo, Paridův soud, Penzion na předměstí na motivy šansonů Hany Hegerové a další skladby.


čtvrtek 23. března 2023
Kontrabasové kvarteto BumblebassKontrabasové kvarteto Bumblebass vyvrací tradiční názor, že kontrabas lze použít pouze jako doprovodný nástroj. Čtyři mladí muzikanti dokazují, že kontrabas může hrát hlavní a dokonce divácky působivou roli. Čtveřici, která se sešla na pardubické konzervatoři, tvoří Petr Pavíček, Ondřej Sejkora, Jan Hrubeš a Martin Brádle. V repertoáru mají hudbu od J. S. Bacha a W. A. Mozarta přes Bedřicha Smetanu až po Jaroslava Ježka, Beatles či filmové melodie. Aranže skladeb pro tento neobvyklý soubor si buď vytvářejí sami, nebo přejímají už hotové aranže většinou od Mgr. art. Františka Machače či prof. Miloslavem Gajdoše, průkopníků kontrabasové komorní hry. Původní skladby pro kontrabasové kvarteto pocházejí z pera amerického skladatele Tonyho Osborna.


středa 26. dubna 2023
INDIGO company - Harantova pouť do Svaté země
Nezávislá divadelní a umělecká společnost INDIGO company, kterou v roce 2013 založily herečky Jana Trojanová a Lilian Fischerová, připravuje autorská představení i zpracování klasických titulů. Z její tvorby jsme pro vás vybrali hudebně-poetický koncert inspirovaný životem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Vtipné a napínavé historky jsou propojeny hudbou jeho současníků, například Johna Dowlanda, Daniela Bachelera a dalších. Během koncertu zazní i úryvky z cestopisu Kryštofa Haranta a renesanční poezie. V programu se představí Monika Bucharová (violoncello), Štěpán Buchar (kytara) a Jana Trojanová (recitace).


středa 10. května 2023
Ivo Kahánek a Karolína Cingrošová - Z Broadwaye do Hollywoodu a zpět aneb pocta pánům Korngoldovi a Gershwinovi
V programu se snoubí hudba dvou amerických hudebních skladatelů židovského původu, kteří působili a tvořili ve stejnou dobu na stejných místech. Jedná se o Ericha Korngolda, rodáka z Brna, a George Gershwina, který spolu se svým bratrem textařem Irou Gershwinem dal vzniknout stovkám známých i méně známých melodií. Karolína Cingrošová se v písních obou skladatelů představuje jako femme fatale v dobových róbách z předválečné éry, a to za doprovodu předního českého klavíristy Ivo Kahánka, který přednese také několik sólových skladeb včetně nezbytné Rapsodie v modrém.Princip prodeje abonentek a vstupenek

Abonentní vstupenky
na Turnovské hudební večery si stávající abonenti mohou zakoupit již od 1. července, kdy jim budou držena jejich stávající místa. Od 1. srpna potom budou uvolněny do prodeje i znovu neobsazená místa.

Cena abonentní vstupenky je 1 000 Kč, pro seniory 700 Kč a děti do 15 let mají vstup zdarma. I v tomto abonentním cyklu nadále platí sleva 10 % pro nákup vstupenek na jednotlivé koncerty pro posluchače starší 65 let. Kromě tradiční řady koncertů mohou držitelé abonentních vstupenek na THV navštívit opět jeden z adventních koncertů a nově také koncert Pěveckého sboru Antonín Dvořák Turnov a jeho hostů k 750. výročí města, který je malou náhradou za neuskutečněné Otvírání studánek. Koncert se uskuteční v úterý 15. listopadu 2022 v KC Střelnice.

Platbu za abonentní vstupenky lze provést hotově i bezhotovostně prostřednictvím platební karty na recepci KC Střelnice, Markova 311, Turnov, případně po domluvě převodem na účet. Platbu za vstupenky stávajících abonentů je třeba provést nejpozději do 31. července, za nové abonentní vstupenky pak do 31. srpna 2022. Pokud nebudou do tohoto termínu vstupenky zaplaceny, budou nabídnuty dalším zájemcům.

Vstupenky obdrží abonenti v dostatečném předstihu před prvním koncertem společně s pozvánkou na první koncert.


Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.