Noc s Andersenem turnovská knihovna zakládala, teď slaví patnáct let

Dnes již celorepubliková akce pořádaná na podporu čtenářství s názvem Noc s Andersenem vznikla přesně před patnácti lety a u jejího vzniku stála vedle knihovny v Uherském Hradišti i ta turnovská v čele s Evou Kordovou. Prvních ročníků se účastnilo jen pár desítek dětí na několika málo místech v Česku, loni už bylo neuvěřitelných 3000 spacích míst a podobný zájem se čeká i letos. Noc s Andersenem už navíc není zdaleka jen českou akcí, připojilo se k ní asi deset dalších států včetně Polska, Dánska a Norska.

Noc s Andersenem se koná u příležitosti výročí narození slavného spisovatele Hanse Christiana Andersena a má za úkol podpořit dětské čtenářství. „Metoda osobního vzoru v předčítání nás vedla k první Noci s Andersenem v roce 2000, kdy jsme chtěli zároveň oslavit Mezinárodní den dětské knihy, který se připomíná každoročně 2. dubna na celém světě, právě v den narození dánského pohádkáře,“ říkají pořadatelé z Klubu dětských knihoven. Také je potřeba zmínit, že znělku Noci s Andersenem složit turnovský skladatel a hudebník Martin Hybler. „Je k dispozici na webu, odkud si ji mohou všechny knihovny na své akci přehrát,“ upozorňuje Eva Kordová.

Program Noci s Andersenem není pevně daný, každá knihovna si ho může přizpůsobit. V Turnově se například již tradičně sází strom Pohádkovník, letos nejen u příležitosti 15. ročníku akce, ale také ke 195. výročí založení Městské knihovny Antonína Marka v Turnově a 20. výročí ZŠ Žižkova. Stromy Pohádkovníky jsou z předchozích let zasazené třeba v městském parku, u knihovny nebo ve Skálově ulici. Jeho kmotry byli v minulosti například senátor Jaromír Jermář, starosta Tomáš Hocke, redaktor Českého rozhlasu Robert Tamchyna a letos ho zaštítí Václav Žmolík.

Program letošního ročníku Noci s Andersenem začne srazem pohádkových postav u Pohádkového stromu Městské knihovny před hlavní budovou v 18 hodin. Následovat bude pohádkový průvod městem pod vedením krále a královny pohádek Českého ráje, v čele průvodu budou i Rytíři turnovského meče a Trubači Českého ráje. Na náměstí přivítá průvod starosta města a v kině Sféra se následně bude dětem promítat pohádka Jana Drdy Nejkrásnější hádanka v režii Zdeňka Trošky. Po jejím skončení si nejmenší čtenáři užijí ohňovou show Rytířů turnovského meče a rozejdou se na spací místa, na kterých se bude konat různý program. V sobotu ráno pak děti dostanou ceny spáčů a odvážných nocležníků. „Maminky, které donesou nějakou tu upečenou dobrotu, oceníme Řádem zlaté vařečky,“ vyzdvihuje Eva Kordová.

Noc s Andersenem se letos koná z pátka 27. na sobotu 28. března a předcházet jí bude Pohádková dílna v neděli 22. března od 10 hodin v dětském oddělení knihovny, kde se budou chystat převleky, masky, lampičky a další rekvizity. 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.