Noc s Andersenem má 15. ročník úspěšně za sebou

Slavnostní fanfáry Trubačů Českého ráje zahájily v pátek patnáctý ročník Noci s Andersenem u historicky prvního stromu Pohádkovníku, který byl zasazen právě před 10 lety před Městskou knihovnou Antonína Marka v Turnově. Děti v kostýmech pohádkových postav netrpělivě očekávaly příchod krále a královny z říše všech krásných a hlavně pohádkových knížek. Přidali se i vzácní hosté a příznivci - Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, Tomáš Hocke, starosta města Turnova, místostarostka Petra Houšková a Václav Žmolík, redaktor Českého rozhlasu a televizní moderátor. „Na dálku jsme dostali mnoho pozdravů, třeba od senátora Jaromíra Jermáře, básníka Jiřího Žáčka a dalších osobností a přátel,“ říká Eva Kordová.

Pohádkový průvod se po zábavném zahájení vydal na svou tradiční pouť Skálovou ulicí. V průvodu šli Rytíři turnovského meče, mažoretky Perličky, královská družina a Trubači Českého ráje a postupně se přidávali další a další účastníci. Nálada byla skvělá, protože pohádkové postavy dokázaly svým kouzlením zahnat černé mraky a déšť. Velkou událostí letošního ročníku Noci s Andersenem bylo znovu zasazení nového stromu Pohádkovníku, tentokrát nepříliš známé Mišpule. Jejím kmotrem se stal redaktor Českého rozhlasu a televize, pan Václav Žmolík. Strom byl vysazen nejen na počest 15. ročníku Noci s Andersenem, ale také 20. výročí ZŠ Žižkova v nové budově a 195. výročí založení turnovské knihovny.

Na náměstí Českého ráje u kašny předal starosta vládu nad městem všem účastníkům Noci s Andersenem. Rytíři turnovského meče nadchli všechny přítomné tancem v dobových rytířských šatech a poté nádhernou ohňovou show. Rozchod na spací místa, kterých bylo celkem pět, provázela celostátní znělka Noci s Andersenem, kterou složil turnovský hudební skladatel Martin Hybler. Spousta dětí se ale ještě vydala do kina Sféra, kde se na počest 100. výročí narození spisovatele Jana Drdy promítala pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Poté se už opravdu všechny děti vydaly na spací místa – do knihovny, mateřské školy, speciální školy a základní školy s družinou. Dvacítka dětí se vydala večerní cestou na hrad Valdštejn, kde je čekalo dobrodružné setkání a spaní přímo v hradních prostorách.

A co se ještě dělo v knihovně?

Tvoření a hrátky s knížkami, stezka odvahy a poznání s pohádkami Jana Drdy, s Večerníčkem a dalšími. Půlnoční hledání pokladu s pohádkovými postavami a konečně umýt, něco málo sníst a už nás čeká půlnoční až po půlnoční čtení s pohádkovým policistou a Večerníčkem. Děti poslouchají a pomalu jedno po druhém usínají. Tak dobrou noc, děti. Užijte si spánek s knihami. 

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.