Nevšední hudební zážitek s manželi Havlovými
Tvorba manželů Havlových je žánrově nezařaditelná, ovlivněná vjemy z evropské i mimoevropské, zejména indické kultury. Jejich vystoupení v Turnově bude originálním a hluboce duchovním zážitkem.
Irena Havlová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a již při škole se začala věnovat hudbě. Vojtěch Havel vystudoval na Státní konzervatoři v Praze obory violoncello a klavír. Hudbě se věnoval i nadále. Počátek jejich vzájemné spolupráce se píše od pol. 80. let, kdy vznikla experimentální formace Capella Antiqua e Moderna. Sdružení provádělo díla evropské klasické hudby od renesance až po současnost a Havlovi zde s úspěchem rozvíjeli svoje nevšední pojetí tradičních i novodobých skladebných technik a interpretačních postupů. Svou originalitou formace zaujala široké publikum posluchačů a manželé Havlovi se také velmi dobře zapsali u kritiky.
V první polovině 90. let manželé celkem třikrát navštívili Indii. Inspirováni její lidovou a duchovní hudbou vytvořili autorský komplet čtyř CD a na téma duchovního života Indie také natočili čtyři autorské filmy. Na poli kinematografického umění se Irena a Vojtěch Havlovi v průběhu následujících let prezentovali ještě několikrát, například hudbou k celovečerním filmům Cesta pustým lesem či Hranice stínů. Kromě těchto titulů se autorsky podepsali i pod celou řadu dalších krátkometrážních a dokumentárních snímků. Do jejich tvorby spadá velké množství scénické hudby k televizním či divadelním inscenacím širokého žánrového zaměření.
Na své dlouhé umělecké dráze spolupracovali s celou řadou vynikajících tuzemských i zahraničních osobností jakými jsou bubeník Alan Vitouš, kytarista Tony Ackerman, flétnista Jiří Stivín, hráč na šakuhači a další zejména japonské hudební nástroje Vlastislav Matoušek, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá či výtvarník Radek Pilař.