Nenechte si ujít pantomimické Sólo Radima Vizváry

V Městském divadle v Turnově budete mít skvělou příležitost shlédnout to nejlepší z pantomimické tvorby Radima Vizváry, který za představení, s nímž k nám zamíří, získal Cenu Thálie 2016 za mimořádný jevištní výkon v kategorii balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.

Od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Jeho pantomima je moderní, čistá a aktuální. A i když se nechává ovlivňovat jinými styly, nakonec se vždy vydává vlastní cestou.

Chceme dát pantomimě svobodu. Utrhnout ji ze řetězu, rozbít skleněnou stěnu a vtáhnout tlející kostru mimického divadla do víru součastnosti. Strhnout vysokou formu do žhnoucího bláta moderního umění. Tělo osvobozuje tím samým, čím ho svazuje – pohybem, rytmem, emocí. Otevíráme mu nový prostor, ve kterém ho současně vězníme. Tvarujeme klasickou látku do nových tvarů a forem, napodobujeme současnou realitu v její záři i špíně, cílevědomosti i absurditě. Hledáme něco, co nemůžeme nikdy najít, protože vše je v pohybu a neustále se mění. A pohyb je naším jazykem, neustále plynoucí, bez konce a začátku. V lidském těle na jevišti se svět odráží jako v zrdcadle.“ Těmito slovy definuje pantomimu sám Radim Vizváry.

Radim Vizváry se narodil v březnu 1979, vystudoval Gymnázium v Poličce, kde byl členem ochotnického divadelního spolku. V roce 2000 přišlo angažmá v divadle Minor, později byl přijat na Katedru nonverbálního a komediálního divadla HAMU, kde byla započata jeho pantomimická dráha.

Pantomima od antiky přes středověk, Commedii dell‘ arte, Deburauoa až po současnost, stále okouzluje a uchvacuje divadelní publikum. Dnes se spíš používá pojem nonverbální divadlo a řekla bych, že je i přesnější. Je to velmi emotivní divadlo beze slov, ale o to více na vás zapůsobí,“ říká divadelní dramaturgyně Daniela Weissová. „Měla jsem možnost vidět Radima několikrát a vřele vás zvu. Máme unikátní možnost, vedle večerního představení pro dospělé se nám totiž podařilo získat i jeho představení Pejprboj pro děti. Radim Vizváry je pohybový mág a současná pantomima už dávno není napodobování slepice,“ vysvětluje a dodává: „Nechte se okouzlit. Budete se smát i dojímat.“

Radim Vizváry, známý český mim, performer, režisér, pedagog a choreograf patří mezi jednu z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. A v úterý 17. října vám představí klasická i současná, poetická i komická díla. Smát se i brečet můžete bez jediného Radimova slova – k jeho umění totiž nejsou potřeba. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím. Zkrátka uvidíte, co dnes znamená pantomima.

úterý 17. října od 19.30 hodin

VSTUPENKY

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.