Nejen Pohledy do minulosti zpestřily kulturní lockdown

I přes uzavření kulturních domů jsme chtěli s našimi fanoušky a diváky zůstat v kontaktu. Během jarního lockdownu jsme proto nejen turnovskému publiku nabídli několik online koncertů a online Kavárenské kvízy. Během podzimu jsme pak docela optimisticky vymýšleli, co všechno připravíme, jenomže sotva jsme stačili vyprodukovat Turnovarieté, přišla nová tvrdá opatření a všichni jsme se opět museli izolovat. Došlo už pouze na jedinečný online Cestovatelský klub, který byl velkou výzvou pro celý náš tým. Na jaře jsme vyhecovali turnovské koledníčky, aby se zapojili do naší velikonoční hry Koledujeme s KCT a měsíc za měsícem jsme dále drželi tradici online Kavárenských kvízů. Dalším zpestřením byl i nepravidelný fotoseriál Pohledy do minulosti.

Již od listopadu minulého roku jsme vás na sociálních sítích zásobovali zajímavými fotografiemi z našeho archivu. Celkem jsme vám ukázali 100 snímků, na kterých je zachycena nejen turnovská kultura, ale i proměny Turnova samotného.

V několika příspěvcích jsme se věnovali budovám - především turnovskému divadlu a jeho rekonstrukcím, Střelnici či starému biografu na Trávnicích. Podívali jsme se, jak v minulosti vypadaly karnevaly pro děti, Staročeské trhy, Babí léto, Turnovský drahokam či Folková poetika a další zábavy, a to nejen skrze fotografie, ale i dochované plakáty.

Věnovali jsme se turnovským divadelním ochotníkům, celebritám minulosti, zákoutím staré budovy Střelnice a mnoha důležitým milníkům, při kterých byla budována turnovská kulturní scéna.

Mezi tím vším nechyběly perličky, jako živý obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou, adepti na lustr v turnovském divadle, zimy v Turnově, případně jmenovec Turnova - rakouská obec Turnau.


TOP 3

Podle projeveného zájmu o jednotlivé příspěvky či fotografie jsme pro vás sestavili pomyslnou TOP trojku toho nejzajímavějšího.

1) Stavba turnovského biografu v roce 1926
Psal se rok 1926 a v Turnově se právě rozhodlo o tom, že bude vystavěn biograf. Stavba podle projektu Karla Salače byla postavena na místě bývalého židovského ghetta a dokončena byla na podzim roku 1930. Do provozu byl biograf uveden o dva roky později. Na první představení mohli diváci vyrazit 15. listopadu 1932. Jistou úlevu tak pocítilo turnovské divadlo, kde se do té doby poněkud improvizovaný biograf provozoval, a samozřejmě turnovští ochotníci, kteří se o svůj svatostánek již nemuseli dělit s jinou zábavou. Provoz tohoto biografu byl ukončen v roce 1989. Promítání se přesunulo do nového kina, které vybudovala sovětská armádní posádka ve svých kasárnách. Tak vzniklo kino Bio Ráj, které bylo funkční až do roku 2011.„Super kino. Chodila jsem v 80. letech. Nejlepší vstupenka byla do lóže. Zažila jsem i koncert skupiny Lucie. Pak už jen trhy,“ komentovala fotografii Jana. „Pamatuji, navštěvovali jsme kino roky a bylo to super. Nádherná budova, škoda jí,“ napsala Libuše a Eva se nám svěřila: „Krásná doba to byla, dětství a puberta. Premiéra “Pomády”, “Marečku, podejte mi pero”, nanuky v kiosku, koncert Katapultu… hezké vzpomínky.
2) Živý obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou
Kdo by neznal Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou, slavné dílo Mikoláše Alše, jedinečný obraz co do rozměrů i zpracování. Věděli jste ale, že se v nedaleké minulosti skupina přátel “Palírny Roudný” pokusila o živou rekonstrukci tohoto obrazu? Těsně před rekonstrukcí se všichni účastníci sešli v turnovském muzeu, aby nastudovali poslední detaily a doladili své kostýmy. Následně se odebrali do nedalekých Pelešan, kde za nemalé pozornosti kolemjdoucích a užaslých obyvatel dokončili přípravy a vydali se na Hrubou Skálu, kde rekonstrukce proběhla. Konečný výsledek můžete posoudit sami.
3) Turnau
Říkáte si, zajímavý pohled. Kde to asi tak může být foceno? A proč je Turnov psán německy? Z jaké to asi tak může být doby? Vtip je v tom, že tohle vůbec není náš Turnov. Svého jmenovce, město Turnau, má totiž v Horním Štýrsku v Rakousku. Turnau je oproti Turnovu maličký, žije v něm sotva 2000 obyvatel. Jeho okolí je ale zrovna tak krásné, jako to turnovské. A tak až to bude možné, neváhejte a zajeďte si na výlet do rakouského Turnova.

Po uveřejnění fotografie se nám ozval Radek, který napsal: „Na fotce je moje Babička, otec a strýc.“ Díky tomu jsme získali i jasnou představu o lidech na fotografii. Za toto upřesnění děkujeme! A Šikolovi na cestách doplnili: „Anebo můžete vyrazit na sever do Německa k Cottbusu.“ Právě tam se totiž nachází další jmenovec, a sice město Turnow.


Děkujeme, že jste seriál sledovali a připojovali i své vlastní vzpomínky. Všechny fotografie jsou pro vás stále dostupné na našem Facebooku, většinu fotografií si můžete prohlédnout také ve fotogalerii na www.kcturnov.cz.
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.