Neform Jazz Fest letos vyvrcholí vystoupením Mariána Vargy

Jazzový festival má v Turnově neuvěřitelnou šestnáctiletou tradici, letos se už podruhé vrací na Střelnici a opět nabídne čtyři skvělé koncerty. Hlavními hvězdami budou Marie Puttnerová a Marián Varga, které doplní místní uskupení Jazz kvintet Turnov Pepy Uchytila a Lédl Jazz Q.

„Ani nevím, jak jsme původně festival pojmenovávali. Šlo nám hlavně o to dostat do Turnova nějaké další jazzové umělce a taky jsme si prostě chtěli zahrát,“ popisuje jeden ze zakladatelů Neform Jazz Festu Bohuslav Lédl. Letošní šestnáctý ročník festivalu zve na čtyři koncerty, které se odehrají v pátek 20. a v sobotu 21. března ve velkém sále Kulturního centra Střelnice oba dny od 19 a od 20.30 hodin.

Jedinečná příležitost slyšet Mariána Vargu

Hlavní hvězdou sobotního večera bude na Neform Jazz Festu Marián Varga, hudebník, který byl hlavně v 70. letech v kulturním světě velkým pojmem. „Vidět takového člověka naživo v Turnově může být jedinečná příležitost. Na internetu se dá najít ledacos, ale poslechnout si takový koncert živě je něco úplně jiného,“ zve na akci Bohuslav Lédl. Klávesový mág Marián Varga na koncertech unáší svojí hudbou posluchače tam, kde to zná jedině on, aby je po vystoupení vrátil nabité energií a omámené tím, co právě zažili.

Marián Varga vystupoval ještě na konzervatoři se skupinou Prúdy, pak založil první artrockovou kapelu v Československu – Collegium Musicum. Po zániku tohoto uskupení se Varga rozhodl pro sólovou dráhu a jako jeden z prvních hudebníků u nás se začal věnovat konceptu absolutní improvizace, tedy komponování hudby v reálném čase. Jeho repertoár se skládá převážně z instrumentálních kompozic včetně klasické hudby a z vlastních skladeb s prvními náznaky umělecké postmoderny, která je principem jeho současné tvorby.

Marie Puttnerová a dvě místní kapely

V pátek večer se mohou všichni jazzoví fanoušci těšit na Marii Puttnerovou s doprovodnou kapelou. „Maruška dostala od Boha křišťálově průzračný hlas, který s nevšedním citem dál zušlechťuje. Její zpěv je vlídný, zjitřeně naléhavý, jiný. Jakoby se, jen tak mimoděk, odlepil od země a pln dychtivého očekávání uletěl všednosti,“ to jsou slova Michala Němce, frontmana skupiny Jablkoň, v níž Marie Puttnerová také zpívá.

Koncertu této jazzové umělkyně bude v pátek předcházet vystoupení Jazz kvintetu Turnov Pepy Uchytila, původně studentské kapely, která už oficiálně neexistuje, ale ráda se na Neform Jazz Festu představí ve své původní sestavě a s repertoárem, který nastíní průřez všemi styly.

První sobotní koncert pak bude patřit Lédl Jazz Q, který v současné době tvoří pět muzikantů: Jiří Stránský a Marek Buble (saxofon), Ivan Hájek (bass), Robert Tomáš (bicí) a leader Bohuslav Lédl (piano). S kapelou často spolupracuje Jaroslav Šolc (fléta a saxofon) a Jiří Hlava (trubka).

Šestnáct ročníků jazzového festivalu v Turnově

Jazzový festival se konal poprvé ještě na staré Střelnici, odkud se pak na nějakou dobu přestěhoval do atria muzea, následně se z něj stala dvoudenní akce v kině. „Svého času bylo v Turnově devět jazzových kapel. Každý hrál sice s každým, ale bylo nás devět,“ vzpomíná turnovský hudebník Jaroslav Kotek. Konal se nejen Neformální jazzový festival, ale také Jazzové hody a akce s názvem Pánové končíme aneb závěr jazzové sezóny. Teď už v Turnově pravidelně vystupuje jen Lédl Jazz Q a čas od času se zformuje právě kapela kolem Pepy Uchytila.

„V jednu dobu tady byly podzimní a jarní festival, pak se konaly Jazzové hody a Neform Jazz Fest souběžně a teď se znovu vracíme k modelu samotného Neform Jazz Festu. A to podruhé po několika letech znovu ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov a zpět na Střelnici,“ vysvětluje Lédl.

V Turnově na předchozích ročnících vystupovali takové hvězdy jazzového světa jako Milan Svoboda, Karel Růžička či Jana Koubková. „Byl tady i Ondra Pivec, který je dnes hvězdou a živí se hraním v Americe,“ vzpomíná Lédl. „Taky si pamatuji na Rosťu Fraše, výborného saxofonistu. Vlastně tu vystupoval i Honza Smigmator, který teď spolupracuje třeba s Dashou,“ dodává.

S jazzem je to takové jiné…

Některé hudební směry se kupodivu vrací do módy a mezi nimi i jazz. „S jazzem je to takové specifické. Naučit se ho mít rád asi dost dobře nejde. Buď k tomu člověk přivoní a začne to mít rád, nebo v tom nic nevidí,“ začíná o žánru povídat Bohuslav Lédl. V každém případě je to podle něj zajímavá muzika, která vzniká víceméně na pódiu, muzikanti jsou spontánní, takže z ní jde obrovská energie. „Lidé trochu citlivější to musí vnímat. Komu vadí takové to naučené, umělé, co se teď hrne všude, tak pochopí, že jazz je něco úplně jiného,“ říká. Jazzmani jsou podle Lédla výborní instrumentalisti, muzikanti, kteří zvládají srovnání co do hráčské techniky se špičkovými muzikanty vážné hudby. „Pokud je člověk otevřený a vnímá tu spontaneitu a muzikantství, že to není úplně jednoduchá hudba na tři akordy, tak to myslím může ocenit,“ uzavírá své povídání Lédl.

Červen 2023
po
út
st
čt
so
ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.