Nechte se zavést na nejkrásnější místa Krkonoš

Snímek Krkonoše přijede do Turnova představit tvůrce Viktor Kuna, s kterým přímo po skončení projekce proběhne beseda. 

Ráj endemických druhů rostlin, unikátních horských rašelinišť a ledovcových karů. Pohoří nejstaršího národního parku s nejvyšší horou i vodopádem. Místo, které každý zná a málokdo o něm opravdu něco ví. Viktor Kuna a Martin Král se rozhodli to změnit. Snímek Krkonoše tvořili více než tři roky. Díky tomu vznikl unikátní dokumentární film o našem přírodním bohatství.

Nejvyšší a z klimatického hlediska nejdrsnější hory v Čechách oplývají krásami, které jinde nenalézáme, neboť je vykouzlily proměny přírodních dějů, které se tu odehrávaly po staletí a na mnoha místech zanechaly výrazné stopy. Za pomoci filmových kamer projdeme celé západní i východní Krkonoše, seznámíme se s jejich vrcholy, příkrými srázy i hlubokými údolími jako důsledku ekologického či geomorfologického procesu. V jednotlivých kapitolách nahlédneme nejen do ráje endemických rostlin, unikátních rašelinišť, ale i do podzemí, kde kdysi domorodí horníci dobývali vzácné kovy a jedinečné horniny. Nahlédneme i do historie nejstarších krkonošských staveb, např. kostelíku Wang nebo s pomocí archivních záběrů Luční boudy, seznámíme se s původem vzniku dnešních turistických středisek, jakými jsou například Harrachov, Špindlerův mlýn či Pec pod Sněžkou.

K horám mám celoživotní vztah,“ přiznal iniciátor vzniku filmu a profesor gymnázia Martin Král, někdejší závodní lyžař a několikanásobný absolvent Krkonošské 70. „Zjistil jsem, že lidé české hory nedoceňují a mladí je ani neznají. A nevědí mnoho o jejich bohatství a jedinečnosti,“ dodává jeho tvůrčí kolega Viktor Kuna, který se za horolezectvím a turistikou vydává desetiletí nejen po Čechách, ale také do Alp, Himaláje, Pamíru nebo na Kavkaz.

Film vás zavede do těch nejkrásnějších míst nejvyšších českých hor a přinese kompletní informace v pojednání o jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, flóře, fauně, historii a činnosti člověka. 

Viktor Kuna
Houslista, který odehrál nad tisíc sólových koncertů, pravidelně cestuje a absolvuje horolezecké expedice. Moderuje magazín Travel Journal, festivaly a namlouvá komentáře k filmům. Je také zakladatelem festivalu Dech hor.

neděle 4. února od 19.30 hodin
kino Sféra


VSTUPENKY


NEPŘEHLÉDNĚTE V PROGRAMU

Universum Brdečka
Diskuze s režisérem Miroslavem Jankem po projekci
úterý 30. ledna od 19.30 hodin

Předpremiéra filmu Tátova volha 
Slavnostní předpremiéra za účasti režiséra a producenta
pátek 2. března od 20 hodin

-RH

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.