Nechte se ohromit izraelskou zpěvačkou Didou Pelled

Dida Pelled je izraelská zpěvačka pohybující se žánrově někde mezi jazzem a blues. Do turnovského Kulturního centra Střelnice se přijede představit spolu se svým izraelským kolegou, bubeníkem Danem Aranem a basistou a kontrabasistou Lukášem Kytnarem. Instrumentální hrou na kytaru spolu s měkkým podmanivým hlasem a žánrovou nevyhraněností dokáže Dida Pelled zaujmout a uhranout už během první písně.

Dida Pelled se stala už ve svých dvaceti letech jednou z nejznámějších zpěvaček v Izraeli. Po dokončení střední školy Jazz department of the Thelma Yelling v Tel Avivu nastoupila Dida povinnou vojenskou službu, během které procestovala celou zemi. „Hrála jsem na kytaru v armádní kapele pro vojáky po celém Izraeli, ale nikdo z nich nechtěl slyšet jazz! Hráli jsme hlavně izraelské písně a pro mě to byla obrovská zkušenost, hrát a zpívat i jiné žánry,“ svěřuje se mladá zpěvačka.

Dida Pelled je žánrově rozkročená na půl cesty mezi blues a jazzem, což je už samo o sobě zajímavé. Její teplý tón hlasu podtrhující emotivní kvalitu je zároveň uklidňující i opojný. Hru na kytaru staví umělkyně na měkkém zvuku, vynikajících technických schopnostech a oduševnělých sólových linkách. Tahle směs z ní dělá jedinečný úkaz, Dida Pelled si vytvořila svou vlastní kategorii. Zpívá anglicky s téměř neznatelným přízvukem. „Poslouchám hodně anglicky zpívanou hudbu, takže je pro mě přirozenější zpívat v angličtině. Ale když mluvím, tak mám mnohem silnější přízvuk,“ přiznává zpěvačka.

Po skončení vojenské služby se Dida rozhodla přestěhovat do Spojených států, získala stipendium na prestižní Berkeley College v Bostonu a na newyorské univerzitě, kterou úspěšně dokončila. V New Yorku se mladá umělkyně dokázala prosadit v nejznámějších jazzových klubech, za všechny můžeme jmenovat třeba Bird Land, Small Jazz Club nebo známý Fat Cat Jazz Club.

Ještě v Izraeli ovlivnil Didu Pelled přímočarý jazz Wese Montgomeryho a Granta Greena, v New Yorku se pak nechala inspirovat Tonym Sherrem a jeho blues. Ve „městě, které nikdy nespí“ ji objevil Fabio Morgan, pracující pro italský label „Red Records“, a tak vzniklo první album „Plays and Sings“ s takovými písněmi jako Our Love Is Here To Stay a After You´ve Gone. Teď pracuje Dida na nahrávce svých vlastních písní, ve kterých se vrací do domoviny, a to nejen obrazně. „Do Izraele jezdím alespoň dvakrát ročně, jednou v létě, jednou v zimě. Neměla jsem mnoho možností tam vystupovat, ale teď jsem začala po nocích psát i hebrejské písně,“ svěřila se Dida Pelled na závěr.

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.