Na Střelnici cvičíme jógu pro všechny

Od září se Střelnice naplní novou energií, dvě lektorky se tu rozhodly zřídit svůj Yogapoint Turnov a nabídnout nejrůznější lekce jógy. Kdo jsou Lucie Hrubá a Lucie Vlčková a na co všechno se můžete od září na Střelnici těšit se dočtete v rozhovoru s oběma lektorkami.

Jak byste představila svou kolegyni?

L. Hrubá: Lucku jsem poznala přímo na lekci jógy, na kterou jsem k ní zašla minulý rok na podzim. První slovo, které mě ve spojení s ní napadne je profesionálka. Přisoudila bych ji modrou barvu, krásně vyjadřuje její výbornou komunikaci, přímočarost, pracovitost, racionalitu a přirozenost.

L. Vlčková: Lucka má ráda jemnou stránku jógy, její pomalé plynutí, já zase miluji dynamickou jógu. A tak se nebojíme spojit naše síly na jednom místě a svým klientům nabídnout opravdu pestrou nabídku lekcí jógy v nově vznikajícím Yogapointu Turnov na Střelnici.

Kdy jste se s jógou setkala poprvé?

L. Hrubá: To už je hodně dávno, dlouhé roky jsem totiž cvičila jógu a nevěděla jsem to. Když jsem byla na základní škole, měla jsem obrovské bolesti všech kloubů na těle. Po lékařské stránce jsem byla ale dokonale zdravá. Naučila jsem se tenkrát pracovat se svým tělem, protahovat se a dýchat a tady začaly mé první ásány – jógové pozice. Že to jsou ásány jsem se ale dozvěděla mnohem později. Nutno dodat, že bolesti zmizely a už se nikdy nevrátily.

L. Vlčková: Jako dítěti se mi dostala do ruky knížka André Van Lysebetha s černobílými fotografiemi takového přísného pána ve velmi krkolomných pozicích a překvapivě mě to zaujalo. Matně si vzpomínám, že jsem se tehdy docela snadno zamotala do mostu, lotosu, cvičila svíčku a tak. Na vysoké škole mě několik let provázela Hathajóga systému Jóga v denním životě. Nicméně mě pak na mnoho let okouzlilo čínské bojové umění a tai-ji, kde pohyb plyne na vlně dechu a jóga byla pozapomenuta.

Jak dlouhá byla cesta k tomu stát se instruktorkou?

L. Hrubá: Když jsem v roce 2013 začínala studium na akademii jógy u Vaška Krejčíka, už tady v počátku jsem pochopila, že je to učení se na celý život a že to je nikdy nekončící proces.

L. Vlčková: Vlastně jsem to původně nezamýšlela. Na mateřské jsem prostě jednou týdně měla volný večer a začala cvičit powerjógu, ale pak mě začala lákat ta možnost se prostřednictvím instruktorského kurzu ponořit do jógy více.  Tak jsem absolvovala svůj první roční kurz lektora powerjógy u Vaška Krejčíka. A moje dobrá kamarádka mě poté přiměla, abych začala vést lekce. Už to dělám čtvrtým rokem a baví mě to čím dál tím více. A učím se neustále, absolvovala jsem další roční kurz Jógy pro zdravá záda pod vedením MUDr. Anety Králové, která pracuje ve fakultní nemocnici Motol pod vedením Prof. PaedDr. Pavla Koláře, Ph.D.  - gurua současné rehabilitace, známého lékaře sportovců. Stále hledám nové podněty, moderní přístupy.

Na jaký druh jógy se specializujete a proč?

L. Hrubá: Má specializace je Hatha jóga, která vyrovnává polaritu v každém z nás a vede k harmonii. Působí příznivě na udržení našeho zdraví, na svěží a čistou mysl. Ale ve své podstatě je jóga jen jedna. Přívlastky před slovem jóga jsou jen různé tváře jedné jógy. Byl nám předán dokonalý systém jógy, jejíž filozofie zůstala stejná po staletí.

L. Vlčková: Mám ráda pohyb, ráda se i u jógy zapotím a těší mě namožené svaly a další výzvy v podobě doteď nezvládnutých pozic – takže dávám přednost dynamickým směrům jógy. Nicméně mě velmi zajímá také náprava špatných pohybových vzorců a prevence bolavých zad, kolen, kyčlí atd. Cvičím lekce Powerjógy, která je vhodná na ono zadýchání se a Jógu pro zdravá záda pro ty, kteří hledají spíše zdravotní aspekty jógy. Soukromě se věnuji ashtanga józe a s manželem nás baví akrobatická jóga.

V čem je pravidelné cvičení jógy prospěšné?

L. Hrubá: Všechny účinky se nedají slovně popsat. Jóga pomáhá zpomalovat proces stárnutí tím, že poskytuje pružnost páteři, zpevňuje pokožku, odstraňuje napětí a posiluje svaly celého těla. Jógu můžeme nazvat jako přirozený anti-aging moderního světa. Benefity jógy jsou: dlouhý život, štíhlé tělo, zvýšená odolnost vůči chorobám, zvýšení vitality a omlazení žláz, které produkují hormony. Pokud existuje nějaký klíč k delšímu zdravému a spokojenému životu, je to jóga v jakékoliv podobě.

L. Vlčková: Jóga není sport, ale velmi komplexní práce s tělem i myslí a energií. Umožňuje velmi rozdílné přístupy, tak, jak to komu vyhovuje. Dokáže posílit a zároveň protáhnout svaly, uvolnit ztuhlé klouby, narovnat páteř a je účinnou prevencí bolavých zad. Už na tělesné úrovni jde do hloubky, pracuje se stabilizačním systémem, a to vyžaduje čas. Pravidelné cvičení pak má další benefity v podobě posílení imunity, vyrovnání hladiny hormonů. A pak je tu její jednoznačně pozitivní vliv na naši mysl – učí nás být přítomnými, dává odstup či nadhled a naučí nás umění relaxace. Je tak nejen prevencí zvládání stresu, ale může se stát skutečným průvodcem na naší cestě životem. Ale je to často zkušenost nepřenosná – nejlepší je to prostě zkusit na vlastní kůži.

Mohou začít jógu cvičit i úplní "nesportovci"?

L. Hrubá: Ano, mohou. Systém hathajógy je určen pro všechny, cvičení je velice jemné k vašemu tělu. Jednotlivé ásány mají velmi často různé možnosti provedení od jednodušší k těžší variantě. Stačí se odhodlat vstoupit na jógovou podložku, otevřít se učení jógy a objevovat sebe sama právě teď.

L. Vlčková: Jóga je vhodná pro každého zdravého jedince, od dítěte po seniory, pro ženy i muže a pro sportovce i nesportovce. Jde o systém bohatý na různé odnože a varianty, takže každý si najde tu svoji verzi jógy. Nicméně je dobře se připravit na to, že i jóga může být namáhavá. Ale na tom není nic divného, naše tělo je prostě k pohybu stvořeno a jen pohybující se tělo bude zdravé.

Jaké lekce od podzimu na Střelnici připravujete?

L. Hrubá: Od druhého týdne v září spouštím 7 lekcí jógy týdně, vybírat můžete z ranních, dopoledních a večerních lekcí. Ranní lekce se nesou na vlně dechu, tak abyste vkročili do nového dne s přívalem energie. Lekce pro seniory a hatha jógové lekce jsou pro širokou veřejnost. Nově nabízím i lekce pro těhotné a restorativní jógu. Restorativní jóga vychází z anglického slova restore, které znamená obnovit, ozdravit, či znovu nastolit rovnováhu. Je to druh jógy, který se používá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění. V restorativní józe se používají pomůcky, které podporují udržení rovnováhy a zároveň stimulují a uvolňují tělo. Celý podzim pak bude u mě ve studijním duchu, budu se učit další dva směry, kterými je JIN jóga a Vitální jóga.

L. Vlčková: Můj přístup je trošku v duchu sokolského hesla „ve zdravém těle zdravý duch“, proto se zaměřuji na lekce Jógy pro zdravá záda, která je vyloženě prevencí bolavých zad či dynamičtější Powerjógu (která se stává oblíbenou i u mužů) a také se věnuji na Dětské józe školním dětem. V individuálních lekcích stavím sestavy klientům na míru pro domácí cvičení.

Proč jste si pro své lekce vybrala právě prostory Střelnice?

L. Hrubá: Přiznám se, že jsem byla v minulé cvičící sezóně dost rozstřelená. :) Cvičila jsem na mnoha místech v Turnově i mimo něj. Najít správný prostor pro jógu v Turnově nebylo snadné a jsem ráda, že jsem jej našla tady na Střelnici. Krásný velký sál, zázemí šaten a úložných prostorů a k tomu skvělá spolupráce a pomoc celého Kulturního centra. Věřím, že i příchozí klienti pocítí příjemnou atmosféru. Jedno místo, které nabízí mnoho lekcí jógy pro všechny, to je nový  - Yogapoint Turnov Střelnice.

L. Vlčková: Taneční sál KC Střelnice je velmi pěkný, moderní prostor. Třebaže vnímám, že Střelnice má jako objekt stále velmi těžké postavení a je dosud přijímána s obtížemi, také si všímám, že současné vedení se snaží, seč mu síly stačí, udělat z KC zajímavý, živý prostor. Moderní prostor naplněný moderním obsahem, bez předsudků. Jóga na takové místo určitě patří – také nás učí otevřít oči a podívat se na svět novýma očima. Na nové místo se opravdu moc těším a společně s Luckou bychom jej rády představily ve spolupráci s KC Turnov na Dni jógy na Střelnici v neděli 18.9. od 13 do 16 hodin.

Více informací ke Dni jógy na Střelnici najdete zde.
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.