Listopadové výstavy turnovského Fotoklubu Safír

I v listopadu budete mít možnost v prostorách KC Střelnice zhlédnout práci fotografů Fotoklubu Safír Turnov z.s., ve foyer můžete zhlédnout výstavu s názvem Symboly Českého ráje, v kavárně KUS potom Fotografická plátna Břetislava Jansy.

SYMBOLY ČESKÉHO RÁJE

Výstava fotografií členů Fotoklubu Safír ve spolupráci s Fotostudem BJ. Výstava bude slavnostně zahájena ve foyer KC Střelnice ve středu 1. listopadu v 17 hodin a potrvá do 31. prosince 2017.

FOTOGRAFICKÁ PLÁTNA
Břetislava Jansy

Zahájení výstavy v kavárně KUS proběhne ve středu 1. listopadu v 18 hodin. Výstava potrvá do 31.prosince 2017.

O autorovi
Břetislav Jansa

"Fotografuje od svých 10 let. Nezanedbával ani vzdělávání v oblasti fotografie. Láska k fotografování jej přivedla v roce 1979 nejen do vedení fotoklubu Safír Turnov, ale také v roce 2000 do předsednictví Kontaktu - sdružení fotografů Euroregionu Nisa. V obou uskupeních organizuje pořádání soutěží, výstav, setkávání fotografů a další aktivity.

Je potřeba připomenout celoevropskou fotosoutěž nazvanou "Zemský ráj" pořádanou původně jako soutěž národní. Tato soutěž se věnovala přístupu lidí k přírodě. Od 16. ročníku ji podporovalo i Ministerstvo životního prostředí. Pro nedostatek prostředků v roce 2011 18.ročníkem skončila. Autor je dlouholetým členem SČF a ČFFU.  Je členem Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu Nipos. Aktivně se podílí na vzdělávání zájemců o fotografování pořádáním fotodílen u nás i v zahraničí a také výukou fotografických technik na VOŠ v Turnově.

Od roku 1990 se fotografií živí. Fotografuje hlavě šperky pro reklamní účely a pro radost krajinu nejen Českého ráje. Mnoho let organizuje zájezdy do NP Evropy. Fotografie z těchto cest jsou na internetových stránkách Drosery, záchranné stanice na Bublavě. Účastnil se mnoha společných výstav fotoklubu Safír a Kontaktu u nás i v zahraničí, které většinou organizoval. V roce 2014 to bylo již přes 1000 výstav. Samostatných autorských výstav má za sebou nejméně 20. V současné době je pro něj fotografování stále velkým koněm. Vedle něj se věnuje jako vedoucí provozu, zaměstnáváním postižených spoluobčanů v chráněné dílně."
- Zdeněk Pilař (dlouholetý přítel Břetislava Jansy)

O klubu
Fotoklub Safír Turnov z.s.

Traduje se, že se turnovští fotografové scházeli k výměně zkušeností již krátce po první světové válce. Tato aktivita přetrvala s několika přestávkami až do padesátých let, kdy patronát nad fotografy převzal tehdejší  národní podnik Dioptra Turnov.

O málo let později se skupina rozdělila na filmovou a fotografickou sekci a přešla pod Okresní kulturní středisko. Fotografové stáli v roce 1961 u zrodu  mapového okruhu Český ráj. V roce 1970  se fotoklub osamostatnil a již pod názvem SAFÍR založil Turnovský mapový okruh. Tehdy se stal jeho vedoucím Jiří Baudyš, který se staral, aby činnost kroužku alespoň neoficiálně dále pokračovala. Kontinuita organizované amatérské fotografie v tomto regionu tak v tomto období nebyla přerušena.

Do jisté míry zlomovým se stal rok 1979, kdy se ujal vedení Karel Kulhavý, který kolem sebe seskupil skupinku několika nadšených fotografů-amatérů, aby se společně pokusili oživit dlouholetou tradici fotoklubu v Turnově.

V roce 1980 skupina přešla jako jeden z kolektivů ZUČ pod JKP ROH v Turnově. Vedení se ujal Břetislav Jansa spolu s Ladislavem Randákem. Spolupráce se s tímto kulturním zařízením úspěšně rozvíjela, což umožnilo vyhlásit první samostatnou fotosoutěž věnovanou Turnovu a jeho okolí nazvanou  „Turnov 1980“. Výsledkem byla kolekce převážně krajinářských fotografií. To však nebyl jediný výsledek. Fotoklub začal spolupracovat s Okresním muzeem Českého ráje v Turnově, kde začal pravidelně vystavovat nejen fotografie ze soutěží a mapových okruhů, ale představovat i jiné kluby a autory. V roce 1981  klub vyhlásil 1. ročník fotosoutěže věnované krajinářské fotografii nazvané ,,CHKO Český ráj ve fotografii", později ZEMSKÝ RÁJ za účasti fotografů z celé Evropy. Tuto soutěž od 16. ročníku podporovalo Ministerstvo životního prostředí. Po 18. ročníku se často měnili páni ministři a podpora soutěže pro nepochopení tím zanikla.

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Od téhož roku provozuje ve vlastní režii v pronajatých prostorech  muzea Českého ráje v Turnově GALERII SAFÍR, kde se zatím představilo několik set našich i zahraničních autorů.

Mimo výstav v galerii Safír, uspořádali současní i minulí členové fotoklubu spolu se členy Kontaktu mnoho dalších výstav nejen u nás, ale i v  zahraničí. Jako doklad bohaté činnosti zmiňme ještě řadu společných zahraničních cest, např. do Norska, Španělska na Korsiku, Sardinii, do Polska či Černé hory. Tyto cesty po NP jsou pořádány ve spolupráci s Droserou, sdružením ochrany přírody a krajiny. 

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.