Letošní Neform Jazz Fest přivítá hosty ze Slovenska

Devatenáctý ročník Neformálního jazzového festivalu nachystal opět pestrou směsici (zdaleka nejen) jazzových lahůdek. Stejně jako v uplynulých čtyřech letech se i letos hudební fanoušci mohou po dva večery v hlavním sále KC Střelnice nechat unášet krásnou muzikou, a ti, kdo jazz moc neznají, budou mít letos výjimečnou šanci poznat jeho pestrost.

Domácí scénu zastoupí a celý program v pátek otevře turnovské Duo BigBand, které si i pro tento koncert přizve pár hostů a jejichž koncertní program tak bude opět jedinečný a originální.

Druhým vystupujícím večera pak bude moderní jazzový big band sestavený ze studentů jazzové katedry VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka a vedený profesorem Milanem Svobodou, který působí již třináct let a který si za tu dobu získal výrazné renomé. Roku 2007 se zúčastnil celosvětové soutěže studentských orchestrů v Monterey v Kalifornii, kde se dostal do finále jako jediný neamerický orchestr mezi šest nejlepších. V roce 2015 se zúčastnil mezinárodní celoevropské soutěže big bandů, kterou již dvacet let pořádá holandský Meerjazz Festival – porotou byl vybrán do kategorie pěti nejlepších orchestrů „TOP CLASS“, kde se umístil na třetím místě, a o rok později zde skončil z pětadvaceti orchestrů dokonce druhý! Ve stejném roce pak ještě získal první cenu na mezinárodní soutěži studentských big bandů, a to v Německu na festivalu Swingin' Saxonia v Hohensteinu.

Sobotní program otevře slovenské trio Talent Transport. To se ve své tvorbě zaměřuje na původní instrumentální a vokálně-instrumentální skladby různých hudebních stylů od jazzu přes art rock až po bigbít. Posluchači se mohou těšit na progresivní autorský a interpretační styl, který rezonuje především u mladé generace milovníků inteligentní originální tvorby. Není bez zajímavosti, že skupina před několika dny v bratislavském klubu Nová Cvernovka uvedla druhé album s názvem Napospas.

Závěr festivalu bude patřit formaci Energit v čele s kytaristou Lubošem Andrštem. Ten vydal v loňském roce skvělou bluesrockovou desku s názvem Time´s Arrow, na níž se po několika desítkách let vrátil k repertoáru, který měl v roce 1973 tvořit obsah debutového alba jeho skupiny Energit. Ale netvořil, neboť Supraphon tehdy sestavě s Ivanem Khuntem, Vladimírem Padrůňkem a Jaroslavem Erno Šedivým nedal šanci. Jako vzpomínka – a také jako pocta předčasně odešlému baskytaristovi Padrůňkovi – byly natočeny aktuální verze skladeb se zachováním hudebního ducha té doby.

Novinkou v letošním programu je změna začátku prvních koncertů, které začnou již v 18.30 a na posluchače tak čekají čtyři rovnocenné hudební sety o standardní délce 90 minut. Pokud někde tedy platí pořekadlo „za málo peněz hodně muziky“, pak je to zde. Těšíme se na vás!

pátek 16. března 2018
18.30 hod. – Duo BigBand & hosté
20.30 hod. – Big Band VOŠ KJJ vedený Milanem Svobodou

sobota 17. března 2018
18.30 hod. – Talent Transport (SK)
20.30 hod. – Energit

VSTUPENKY

File admin/_projectSetting/E2u_base_setting.xml not valid!
/var/www/clients/client1/web88/web/admin/_core/classes/Xml/Xml.php [57]