Klozet slaví úspěchy a k vidění bude znovu i v Turnově

S představením Klozet sklízí Společnost bloumající veřejnosti jeden úspěch za druhým a jejich nastudování si užila v pražském Činoherním klubu i sama autorka hry Katalin Thuroczy. Turnovští diváci budou mít znovu možnost vidět Klozet v Městském divadle v pátek 29. dubna od 19.30 hodin.

Herci uspěli s Klozetem už na přehlídce Modrý Kocour, odkud se přes soutěžní kolo ve Volyni dostali až na prestižní Jiráskův Hronov. „To je pro amatérský soubor asi nejvyšší meta, protože jde o prestižní celostátní přehlídku a dostat se tam je opravdu velký úspěch,” popisuje jeden z herců Jan Marek.

Klozet je jednoaktová hra pro dva herce. Je to příběh dvou bezdomovců, kteří se prostě jednoho dne sejdou na záchodě a tam se to celé odehrává. „Je to klasická činohra, žádná velká avantgarda se tam neděje. Příběh je na jednu stranu komický a úsměvný už tou situací, ale zároveň odkrývá duši lidí na okraji společnosti,” říká Marek.

Herci měli možnost zahrát Klozet i v pražském Činoherním klubu, kde je v rámci dramaturgického programu jednou měsíčně prostor pro amatérské soubory. „Co na tom bylo skvělé, že oni se znají přímo s autorkou té hry, pozvali ji na naše představení a ona přijela. Podotýkám, že jela z Budapešti, protože je to Maďarka a přijela výhradně kvůli tomu,” vypráví herec. „Bylo to veselé, protože jsme její předlohu poměrně dost zkrátili, takže jsme měli strach, že se jí to nebude líbit. Ale ona naprosto respektovala naši tvůrčí invenci a představení se jí líbilo,” dodává.

Další zajímavostí je, že autorka Katalin Thuroczy napsala do původního textu asi sedm verzí konce s tím, že každý soubor si může vybrat. „My jsme nakonec nepoužili ani jeden, máme konec svůj a i ten nám Katalin pochválila s tím, že ona sama by na takový nepřišla,” směje se Jan Marek.

Klozet si diváci v Praze užili. „Mělo to velmi dobrou atmosféru a i vedení Činoherního klubu včetně pana ředitele nám říkalo, že z amatérských souborů, které tam už hrály, jsme byli jedni z nejlepších,” dodává herec.

 

Čím si pane Marku vysvětlujete úspěch Klozetu?

Když jsme zkoušeli Klozet, tak jsme se rozhodli, že budeme studovat hereckou metodu Michaila Čechova, se kterou jsme se seznámili na seminářích ruského režiséra Sergeje Fedotova. Klozet pro to byl vhodný, takže jsme zkusili používat nové postupy. Tahle metoda spočívá hodně ve vnitřním herectví, ve vytvoření atmosféry a v psychologii postavy. Proto si myslím, že máme s Klozetem úspěch, protože jsme pracovali systematicky a důkladně a myslím, že se to povedlo.

Co říkáte na letošního Modrého Kocoura?

Přehlídka předčila všechna moje očekávání, a to i díky profesionalitě, se kterou to bylo zvládnuté, s novým ředitelem a s novým organizačním týmem. Nemůžu mluvit za soubory, protože jsme tam nehráli, ale pro mě jako pro diváka to byla absolutní bomba. Z amatérských souborů jsem si asi nejvíc užil představení Plešatá zpěvačka.

Zájem o kulturu v Turnově roste, čím si to vysvětlujete?

Souvisí to určitě s celkovou dramaturgií pořadů, jejichž úroveň se s nástupem pana Peška do funkce opravdu výrazně posunula směrem dopředu a platí to určitě i pro divadlo. Protože dřív tu měl člověk možnost vidět jen abonentní představení, jejichž kvalita byla přinejmenším diskutabilní, a teď to jsou lahůdky. A myslím si, že i veřejnost to přivítala, a proto se do divadla chodí.

Co vám v divadelním Turnově chybí?

Já bych tady rád viděl víc pouličního divadla. Třeba v rámci kulturního léta přímo před kavárnou KUS. Jsou soubory, které se pouličním divadlem zabývají a je to skvělá podívaná. 

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.