Kino nejen pro seniory slaví v Turnově první narozeniny a velký úspěch

Je to přesně rok od chvíle, kdy turnovské kino Sféra zahájilo dopolední promítání nejen pro seniory. Za tu dobu se posunulo od jednoho promítání měsíčně k jednomu týdně a jeho průměrná návštěvnost je v porovnání s večerními projekcemi vysoká.

Promítání kina nejen pro seniory začalo loni v říjnu jedním představením měsíčně, hned se ale rozšiřovalo na dvě. „Měli jsme rychle vyprodáno, proto se promítání zdvojnásobilo a teď už hrajeme každý týden,“ říká dramaturg kina Sféra Adam Švancar.

S výjimkou slabších letních měsíců se průměrná návštěvnost kina nejen pro seniory pohybuje kolem padesáti lidí na jedno představení. „To je vysoko i nad průměrem promítání běžného večerního kina,“ upozorňuje dramaturg.

Úspěch tkví v celkovém ladění

„Nenabízíme jen levnější filmové představení, ale hlavně příjemný společenský zážitek. Lidé si zvykli se u nás setkávat s přáteli, zajít po promítání na oběd a to dopoledne si prostě užít,“ vysvětluje si úspěch Adam Švancar. Každé promítání začíná jeho úvodním slovem, ve kterém představí snímek a upozorní na chystané projekce. Prostor dostávají i sami diváci k vyjádření připomínek či nápadů.

Filmy se vybírají podle pečlivé daných kritérií

Kinu nejen pro seniory patří každé čtvrteční dopoledne. Na výběr jsou vždy dva různé filmy, každý z nich dva po sobě následující týdny. „Snažíme se zahrát pokaždé jeden novější český film a jeden méně tradiční zahraniční nehollywoodský snímek,“ popisuje dramaturgii Švancar.

U českých filmů žánr nerozhoduje. Zahraniční musí být buď opravdu kvalitní, jako byly třeba Bídníci, nebo takzvaný feel good film. Tenhle pojem se ve filmovém světě často skloňuje od roku 2003, kdy byla uvedena Láska nebeská. Po takových filmech odchází divák z kina s úsměvem na rtech a příjemným pocitem hezkého zážitku. „Filmy se snažíme nejen seniorům nabízet co nejdříve po premiéře,“ říká dramaturg Sféry.

 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.