Jedinečný chlapecký sbor Boni Pueri v Turnově!

Zveme vás na druhý adventní koncert, který se uskuteční v Chrámu Narození Panny Marie již tuto neděli. Účinkujícím bude tentokrát velmi známý chlapecký sbor Boni Pueri.

Český chlapecký sbor Boni Pueri byl založen v roce 1982 a dnes patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí  ke sboru, který působil od 12. století při Chrámu sv. Víta v Praze.

Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 – 19 let, dosud absolvoval více než 3500 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích.

Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin, Manfred Honeck), natáčejí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA, Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Číně, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Rusku, Německu aj.

Mezi další významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí, provedení celého triptychu Responsorií J. D. Zelenky či provedení Vánočního oratoria J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého, Mše D dur A. Dvořáka aj. Mezi další projekty patří premiérové nahrávky děl českýchbarokních autorů – J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky. Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards, nahrávka Brittenova A Ceremony of Carols byla v listopadu 2004 oceněna titulem Recording of the month. V repertoáru sboru jsou také scénická provedení dětské terezínské opery Brundibár Hanse Krásy i barokní opery Henryho Purcella The Fairy Queen či Dioclesian. Boni pueri se podíleli na znovuobjevení díla skladatelů Jana Křtitele Vaňhala nebo Jana VáclavaTomáška.

Sbor se věnuje také současné hudbě, ve světových premiérách nastudoval a provedl unikátní 4D audiovizuální projekt Hlasy světla skladatele Roberta Jíši s britskou sopranistkou Christinou Johnston nebo Requiem Aleše Březiny s Ivou Bittovou a Vojtěchem Dykem s orchestrem Musica Florea. Zároveň natáčí filmovou hudbu (Missing – pro hollywoodskou produkci, Století Miroslava Zikmunda, 3D dokumentární film Aldabra apod.)

Českému chlapeckému sboru Boni pueri byl v roce 2015 opětovně udělen titul kulturního velvyslance sborové federace při Evropské unii „AMBASSADEUR CULTUREE DE L´UNION EUROPÉENNE“  a od září 2006 se stal prvním sborovým tělesem v České republice, které zaštítila soukromá umělecká škola zařazena do rejstříku škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Vstupenky jsou k zakoupení pouze na recepci KC, popřípadě před koncertem.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.