Fotoklub Safír: Výstava vybraných fotografií z 37. Národní soutěže amatérské fotografie 2017

Fotoklub Safír vás zve na výstavu vybraných fotografií soutěže, jejímž posláním by měla být konfrontace tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí.

Národní soutěž a následné výstavy mají za úkol nejen představit to nejlepší, co se v posledním období zrodilo na celostátní úrovni, nýbrž také na základě porovnání jednotlivých snímků a hodnocená poroty napomoci k dalšímu uměleckému růstu amatérské fotografie.

Výstava bude slavnostně zahájena ve foyer KC Střelnice ve středu 4. října v 17 hodin. Celou výstavu potom bude možno shlédnout do 21. října. 

Slovo předsedy poroty Josefa Ptáčka

O tom, že Národní přehlídka ve Svitavách patří k nejprestižnějším fotografickým událostem u nás, dnes už téměř nikdo nepochybuje. Tento fakt si patrně uvědomují i samotní fotografové, kteří v letošním ročníku překvapily velkým množstvím velmi kvalitních fotografií. Celkové množství fotografií bylo sice menší, než v předchozích letech, ale kvalita fotografií podstatně vyšší. Bylo velmi obtížné rozhodovat o tom, které fotografie budou oceněny, které půjdou „jen“ na výstavu a které budou vyřazeny. Porota pracovala velmi soustředěně a zodpovědně. Pomohl i fakt, že byla letos poprvé jen pětičlenná a navíc i částečně omlazená. Tím byla otevřena i šance vzájemně si naslouchat a otevřeně diskutovat. Sám se velmi těším na okamžik, kdy poprvé prolistuji katalog a dozvím se , kdo že vlastně ty ceny dostal.

K prospěch věci se jeví i fakt, že byl částečně zredukován i počet kategoríí. Obtížná situace však nastala v mládežnických kategoriích. V předkole (internet) totiž každý z porotců hlasoval individuálně, bez možnosti konfrontace se svými kolegy. Postoupily jen ty fotografie, které obdržely největší počet hlasů. Na stolech tedy ležel jen zlomek obrazů do soutěže zaslaných. Na jedné straně užitečné a praktické, na straně druhé se však mohlo stát, že některé kvalitní fotografie do závěrečného kola nepostoupily. I tak ale bylo z čeho vybírat. Překvapivě kvalitní byly fotografie do dvanácti let. Snad všechny si zasloužily alespoň čestná uznání. I kategorie do 21 let byla velmi solidní. Až na drobnosti týkající se hlavně finální podoby fotografií. Výřez, kompozice, tonalita atd. Ale i tak – úctyhodné zlepšení proti minulým ročníkům.

Snazší práce byla s hodnocením fotografických kolektivů. Nakonec ale došlo k rozdělení hlavní ceny mezi dva adepty. Snad spravedlivě. Vzrušující byl výběr cen v hlavních kategoriích. Zde mohl být oceněn téměř kdokoli. Doufám, že sama výstava tuto myšlenku potvrdí.

Hlavním cílem poroty letos bylo ocenit hlavně ty fotografie, u kterých je zřejmý vklad tvůrců. Stranou zájmu tedy zůstaly fotografie, které by před lety suverénně vítězily. Malebné krajiny apod.

Do výběru individuálních cen od sponzorů porota aktivně nevstupovala. Omezila se na jakousi poradenskou službu – ale pouze v případě, že byla požádána.

S velkou nadějí očekávám okamžiky setkání s účastníky přehlídky. Rozdílení cen, výstava, diskuze. Slova uznání a obdivu nalezneme snad pro všechny. Až ne výjimky, které snad měly posloužit jen k pobavení poroty. Nepředpokládám, že byly míněny úplně vážně.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.