Fotoklub Safír Turnov vystavuje na Střelnici

Fotoklub Safír Turnov zná asi každý, kdo se kdy v Turnově o fotografii byť jen okrajově zajímal. Traduje se, že se turnovští fotografové scházeli k výměně zkušeností již krátce po první světové válce. Tato aktivita přetrvala s několika přestávkami až do padesátých let, kdy patronát nad fotografy převzal tehdejší  národní podnik Dioptra Turnov.

O málo let později se skupina rozdělila na filmovou a fotografickou sekci a přešla pod Okresní kulturní středisko. Fotografové stáli v roce 1961 u zrodu  mapového okruhu Český ráj. V roce 1970  se fotoklub osamostatnil a již pod názvem SAFÍR založil Turnovský mapový okruh. Tehdy se stal jeho vedoucím Jiří Baudyš, který se staral, aby činnost kroužku alespoň neoficiálně dále pokračovala.

Do jisté míry zlomovým se stal rok 1979, kdy se ujal vedení Karel Kulhavý, který kolem sebe seskupil skupinku několika nadšených fotografů-amatérů, aby se společně pokusili oživit dlouholetou tradici fotoklubu v Turnově.

V roce 1980 tak skupina přešla jako jeden z kolektivů ZUČ pod JKP ROH v Turnově. Vedení se ujal Břetislav Jansa spolu s Ladislavem Randákem. Kroužek po svých předchůdcích převzal název SAFÍR a počet členů vzrostl na patnáct. Fotoklub začal spolupracovat s Okresním muzeem Českého ráje v Turnově, kde začal pravidelně vystavovat nejen fotografie ze soutěží a mapových okruhů, ale představovat i jiné kluby a autory.

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Od téhož roku až do konce roku letošního provozoval ve vlastní režii v pronajatých prostorech  muzea Českého ráje v Turnově GALERII SAFÍR, kde se představilo několik set našich i zahraničních autorů.

Kromě výstav v galerii Safír uspořádali současní i minulí členové fotoklubu mnoho dalších výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 2012 přesáhl počet celkem pořádaných výstav jeden tisíc. Jako doklad bohaté činnosti zmiňme ještě řadu společných zahraničních cest, např. do Norska, Španělska, na Korsiku, Sardinii, do Polska či Černé hory.

Vzhledem k plánované výstavbě nové expozice horolezectví v muzeu se Fotoklub Safír dohodl na spolupráci s Kulturním centrem Turnov a v těchto dnech tak začíná nová etapa jeho existence, a to v prostorách KC Střelnice, kde bude fotoklub nyní realizovat své výstavy.

Ta první již probíhá, přijďte se podívat!

OFICIÁLNÍ WEB


(Doplňující fotografie: Břetislav Jansa)
 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.