Filmové premiéry v lednu: Fotograf, Hacker či Babovřesky 3

Ještě jste nestačili popadnout dech z prosincových filmových premiér a stále duchem putujete po boku Bilbo Pitlíka z Hobita nebo vás děsí deset ran egyptských, které postihly Egypt v historickém filmu Exodus? Pak byste se měli rychle vzpamatovat, protože leden vás odpočinout rozhodně nenechá.

Hned v prvním týdnu jdou do kin dvě novinky, Burácení a Odpad, obě budou v kině Sféra k vidění už v sobotu. „Burácení je první český film pro drsné chlapy od motorek, ale samozřejmě nejen pro ně,“ popisuje dramaturg Adam Švancar. „Odpad nás zavede do Ria, vizuálně uhrančivá podívaná potěší i náročnějšího diváka,“dodává.

Pak přijde na řadu český film Fotograf, který je volně inspirovaný životem Jana Saudka, s vynikajícím Karlem Rodenem v hlavní roli. Promítáme ho hned v premiéře, tedy ve čtvrtek 8. ledna.

Následující týden se můžete těšit na pokračování akčního krimi 96 hodin, tentokrát s podtitulem Zúčtování. „Liam Neeson se naposledy vrací k roli, která z něj udělala akčního hrdinu a uzavírá tím celou trilogii o vysloužilém agentovi CIA,“ popisuje Švancar.

Dámské publikum jistě potěší francouzský životopisný snímek Saint Laurent, který slibuje víc módy a méně sexu, než ho bylo v loňském zpracování se stejným tématem a podobným názvem. Tvůrci slibují nahlédnutí do zákulisí módy i do hlavy návrhářského génia.

Druhá polovina ledna přinese dlouho očekávané akční drama Hacker s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. „V tomto snímku se režisér Michael Mann vrací k žánru, kterému rozumí nejlépe, současnému thrilleru,“ láká dramaturg.

Čtvrtek 29. ledna by si měli rezervovat všichni fanoušci českých komedií, premiéru bude mít pokračování filmu Babovřesky. „Třetí díl se liší zejména tím, že se v něm podíváme i k moři a společně s obyvateli vesničky se budeme potápět.“

Na závěr pak zpět k dramatům, v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem (představitelem seriálového Sherlocka Holmese) se na stříbrné plátno prodere snímek s oscarovými ambicemi – Kód Enigmy. „Zfilmovaný skutečný příběh válečného hrdiny a matematického génia sledovaného optikou skandálu kolem něj vzniklého,“ shrnuje podstatu filmu Švancar.

Burácení

Život je závod. Nejde o rychlost, ale o to jak dlouho vydržíš v sedle. Drsné drama inspirované skutečnou událostí režíruje Adolf Zika.

Český celovečerní film Burácení je typickým dramatem založeným na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi.

Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je Burácení zasazené do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě.

Burácení sází kromě nevšedního příběhu také na kvalitní herecké obsazení. Představí se v něm Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová či Martin Stránský.

Odpad

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní.

Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata.

Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce?

Fotograf

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny Jana (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky.

Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky.

Saint Laurent

Od roku 1965 do roku 1976. Radosti i trápení muže, který chtěl být nejlepším své generace, chtěl zavést módu do ulic a obléknout moderní ženu ve světě, který se mění ve víru večírků a bezstarostnosti. Setkání jednoho z největších návrhářů všech dob se sedmdesátými léty, které přineslo nezvratné změny.

Babovřesky 3

Příběh začíná tam, kde druhý díl skončil: Horáčková vybíhá z domu naproti mladé dámě, která přijela do Babovřesek. Místní drbny, které se sběhly na náves, v ní poznaly sestru Glorii. Ta se (po vzoru faráře Petra) rozhodla vystoupit z řádu a zůstat v Babovřeskách. Zápletka se točí okolo pomsty starosty Stehlíka a místních chasníků Horáčkové... do vesnice se vrací kontrolor Dodo. Není sám, přijíždí s ním jeho manželka, která Stehlíkovi zajistí dotaci, díky níž starosta může poslat všech sedm místních drben k moři.

Akce „likvidace bab" začíná. A nad tím vší bdí nový farář, který přijel do vesnice nahradit páter Petra.

Kód Enigmy

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma.

Kód Enigmy vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů.
„Oscarovka s Cumberbatchem. Pokud vás už tohle sousloví odradilo, protože máte pocit, že Cumberbatche a oscarových dramat je všude až příliš, přijdete o jeden z nejzábavnějších a zároveň nejsmutnějších filmů roku. Že tyhle dvě emoce nedávají dohromady smysl? Ale ano, jen musíte tu šifru rozbít, abyste pochopili…“

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.