Ester Janečková se narodila do kolébky 20. století

„Moje dětství bylo řekněme trochu nestandardní,“ tvrdí Ester Janečková. O tom, jak bývala večer doma sama a hlídali ji estébáci a proč s otcem nenašla společnou řeč, se rozpovídala na včerejší Pohovce. Promluvila krátce i o mediálně propírané sebevraždě synovce, ale nemalá část večera patřila pořadu Pošta pro tebe, který Ester Janečková dlouho moderovala.

Ester Janečková je známá zejména z Pošty pro tebe, kterou moderovala téměř deset let a teď ji diváci vídají na obrazovkách v pořadu Sama doma. Jen málo lidí však tuší, jak komplikované měla dětství a že jí nedávno do života zasáhla tragická událost.

Maminka chartistka a večery s estébáky

Ester Janečková se narodila jako nemanželské dítě Marie Rút Křížkové a Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena. Její matka podepsala v lednu 1977 Chartu 77, a tím změnila život i své dceři. „Tenkrát mi byly čtyři roky. Pamatuju si, že jsme se čas od času schovávaly a jednoho rána za mnou dokonce maminka přišla a neodvedla mě do školky jako vždycky, ale na Florenc,“ vypráví moderátorka. „Posadila mě do autobusu se slovy, ať vystoupím až v Plavech, kde bydlela babička. Tam jsem strávila tři měsíce,“ pokračuje. Až později se dozvěděla, že si pro ni ten den přišli do školky estébáci, což její maminka nějakým způsobem zjistila předem. „Pak mi vyprávěla, že se jí vlastně ani nepovedlo předem babičce dovolat. Mluvila jen s jejími sousedy a ti jí to vyřídili. Nevím, co by bylo, kdyby na mě na té zastávce nečekala,“ dodává Janečková.

Podobných příběhů vypráví Ester jako host březnové Pohovky hned několik. „Mámu naštěstí nikdy na delší dobu nezavřeli, vždycky maximálně na osmačtyřicet hodin,“ říká klidně. Prý zůstávala doma sama se seznamem lidí, kterým měla volat, kdyby se maminka nevrátila. „Já jsem to nikdy neudělala, protože tím bych asi potvrdila, že se prostě nevrátí. Vždycky jsem se normálně vypravila do školy a večer si šla sama lehnout. A to jsem byla hrozně ukecané a bojácné dítě. Divím se, že jsem to nikdy nikomu neřekla,“ vypráví. Podle jejích slov nebylo vždy lehké být dětmi těchto odvážných lidí, ale Ester byla na svou maminku pyšná. „Myslím, že jsem měla dětství šťastné. Nestandardní, ale šťastné.“

Při svém povídání se dostává i ke komplikovanému vztahu s otcem a možná nevědomky dává najevo, že je to jedna z neuzavřených a bolestivých kapitol jejího života. Ota Ornest opustil její matku už když byla těhotná a k Ester se nikdy příliš nehlásil. „Nejvřelejší byly asi dopisy, které jsme si vyměňovali, když jsem byla jako au-pair v Anglii,“ shrnuje moderátorka.

Že končí Pošta pro tebe, se dozvěděla v bufetu

Na Pohovce přišla řeč samozřejmě i na Poštu pro tebe, která Ester Janečkovou proslavila. Moderátorka připomněla pár příběhů, které ji zasáhly nejvíce a šokovala několika zákulisními informacemi. „Když Poštu pro tebe zrušili, tak jsem se to dozvěděla od redaktorky Blesku a pak v bufetu a od uklízeček,“ vypráví trochu hořce. Diváky Pohovky zajímalo, jestli bude Pošta pro tebe pokračovat, to ale ani sama Ester nevěděla.

Osobní zpověď o sebevraždě synovce

Zejména bulvárními médii loni proběhla zpráva o tom, že synovec Ester Janečkové spáchal sebevraždu. „Je to pravda, pro mě je to doteď ne úplně pochopitelné,“ začíná se ztěžklým hlasem Janečková. „Už když byl malé dítě jsem tušila, že je gay a vůbec mě nenapadlo, že by to prožíval jako něco traumatizujícího. Nechtěla jsem s ním o tom začínat, čekala jsem, až přijde sám,“ pokračuje. „Filip napsal krásný dopis na rozloučenou a v něm se opakovalo, že o tom máme mluvit. Že naše společnost se zdá být tolerantní, ale je to jen navenek,“ vysvětluje stručně.

Na základě této životní zkušenosti se rozhodla Ester Janečková pro zřízení poradny pro homosexuály, jejíž webové stránky jsou www.sbarvouven.cz a kde mají všichni možnost komunikovat s mentory a získat potřebnou podporu a pomoc. „Teď je s námi aktivně ve spojení asi dvě stě padesát lidí, z čehož mám já osobně velkou radost,“ uzavírá Ester Janečková. 

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.