Dramaturg Karel Šírek: Možná přijede i Langerová

V Kulturním centru Turnov působí tři dramaturgové, Karel Šírek má na starosti koncerty a hudební pořady. Zajímá vás, jak hudební program v jeho režii vzniká a proč sem nemůžou přijet třeba Kabáti? Představujeme vám nelehkou práci hudebního dramaturga.

Karel Šírek je tím, kdo přichází s prvními nápady na koncerty, jedná s muzikanty a o umělce se také před a po koncertě stará. „Snažím se chystat programy pro všechny věkové skupiny a obsáhnout všechny žánry,“ popisuje obecně svoji práci.

Sám hudbu aktivně poslouchá už pětatřicet let a ze svých znalostí se snaží vycházet i v práci. „Denně si poslechnu hned několik hudebních novinek a pak vybírám věci, které by se pro Turnov mohly hodit. Samozřejmě ale ne všechno, co mám rád já, může mít v Turnově úspěch,“ říká Šírek.

Přidaná hodnota nebo přijatelný honorář

Když vybírá nekomerční interprety, chce, aby přijeli nejen pro peníze, ale aby si koncert spolu s diváky užili. „Musí mít navíc i nějaké poslání, nějakou přidanou hodnotu,“ vyjasňuje dramaturg.

S komerční hudbou je to složitější. „Pro velké hvězdy nemáme tak velké prostory, abychom mohli jejich fanoušky obsáhnout,“ vysvětluje Karel Šírek. „Když už chceme někoho takového pozvat, musí to být v nějakém přijatelném formátu,“ dodává.

Přesto je třeba zmínit, že se mu povedlo v Turnově uvést třeba zpěváka Davida Kollera nebo nedávno speciální koncert Wohnout unplugged v Městském divadle. Překážku na cestě k větším hvězdám tvoří bezpochyby i peníze. „Jejich honoráře jsou pro nás často prostě příliš vysoké,“ říká trochu sklesle Karel Šírek.

Skromné jsou hlavně velké hvězdy

Hvězdné manýry Karel u slavných interpretů nezažil.  „V poslední době mě tímhle nejvíc překvapila a potěšila dvojice Petr a Hana Ulrychovi. Vůbec na nic si nehráli,“ pochvaluje si. Naopak někteří interpreti z domácí scény mají podle něj občas až nehorázné požadavky.

Zajímá nás názor diváků a fanoušků

„Koncerty domlouvám půl roku, ale klidně i dva roky dopředu,“ popisuje dramaturg. „Někdy se ovšem naskytne příležitost a dá se takové vystoupení domluvit i za dva nebo tři měsíce, ale to je spíš výjimečně,“ dodává.

O tom, kdo do Turnova přijede zahrát, nemusí zdaleka rozhodovat jen Karel Šírek. „Vždycky nás potěší každá zpětná vazba, odezva, názor. Byl bych rád, kdyby s námi diváci a lidé komunikovali, je to prima,“ upozorňuje Karel. „Samozřejmě nemůžeme nikomu slíbit, že jeho favorit přijede, ale za pokus to vždycky stojí,“ dodává.

Možná zazpívá i Aneta Langerová

Úplně poprvé prozrazuje Karel také něco ze svých plánů na příští rok. „Jednáme s Anetou Langerovou, ale zatím není nic jisté,“ upozorňuje. Slavná česká zpěvačka chystá turné k nové desce a vybírá si místa, kde by mohla zahrát pro menší počet lidí, aby její koncerty měly zvláštní atmosféru. „Pevně doufám, že budeme mezi těmi několika málo místy, kde nakonec Aneta vystoupí,“ uzavírá povídání dramaturg Kulturního centra Turnov Karel Šírek.
 


Máte nějaké postřehy, připomínky či nápady? Piště na e-mail kasirek@kcturnov.cz nebo na adela.istvankova@kcturnov.cz nebo volejte na telefonní číslo 736 754 997 či 734 122 579. Komunikovat s námi můžete i prostřednictvím našeho facebooku nebo se s námi zastavte na kus řeči přímo na některé z akcí Kulturního centra Turnov.

Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.