Doporučujeme výstavu turnovského muzea reGenerace 3

Na počátku cyklu výstav reGenerace, kterou muezum připravuje již potřetí, bylo zjištění, že v posledních desetiletích věnovali výrazně více pozornosti mezinárodní šperkařské scéně a historickému šperku než současné autorské tvorbě zdejších zlatníků a šperkařů.

Výstavou reGenerace chce muzeum dluh našim domácím šperkařům alespoň částečně splatit. K autorům žijícím a tvořícím v Turnově a jeho bezprostředním okolí pravidelně jsou zváni i ty ze sousedních a posléze i vzdálenějších regionů, letos to budou kolegové z Jablonecka a Liberecka. Jak pozorný divák jistě postřehne, občas jsou v jejich pracích čitelné některé řemeslné a estetické základy, které jejich autoři vstřebali v Turnově během studia, zejména pozitivní vztah k drahému kamenu, nebo – to zase díky školám v Železném Brodě a Jablonci nad Nisou – i k dalšímu klasickému materiálu českého moderního šperku, sklu.

Grafická podoba názvu výstavy napovídá, že dalším naším cílem bylo umožnit setkání generací. Od umělců, kteří již mají ve svých portfoliích významné realizace, výstavy a zastoupení ve světových sbírkách se šperkaři, kteří se na vlastní uměleckořemeslnou a výtvarnou dráhu teprve pouštějí. Taková setkání zkušenosti a vyzrálosti s mladým elánem, chutí experimentovat a překračovat konvence jsou vždycky užitečná a vlastně podstatou veškerého vývoje.

Návštěvníci maji možnost zhlédnout pestrou a živou přehlídku z  tvorby dvacítky osobností, prostřednictvím které by turnovské muzeum rádo „reGenerovalo“, oživilo a aktivizovalo naši šperkařskou obec.

"Budeme rádi, když se toto setkání stane impulsem k pilnějším kontaktům mezi aktéry, k jejich těsnější spolupráci a dalším společným projektům," nechávají se slyšet pořadatelé.

Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 23. listopadu.

Výstavu můžete shlédnout ve Výstavním sále turnovského muzea až do 14. ledna 2018.

PLAKÁT AKCE

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.