Čtvrtou sezónu pořadu O literatuře otevřela rekordní účast

Ve středu 17. října odstartoval již čtvrtý ročník pořadu O literatuře, který pořádá Kulturní centrum Turnov ve spolupráci s Městskou knihovnou Antonína Marka. Prvním hostem moderátora Petra Viziny byl tentokrát válečný reportér Jakub Szántó, který přilákal více než stovku posluchačů, tedy historicky nejvyšší diváckou účast.

Pořad vznikl v říjnu 2015 pod názvem U zavěšené knihy na cestách. Jeho prvním hostem byl publicista a nakladatel Jiří Padevět, autor oceněný cenou Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou.

Následovala setkání např. s Ivou Pekárkovou či Irenou Douskovou, autorkou známého příběhu Hrdý Budžes, který mnozí znají díky divadelní inscenaci s Bárou Hrzánovou. S příchodem roku 2016 došlo ke změně názvu pořadu na ten současný.

Pořad O literatuře pravidelně každý měsíc vítá osobnosti české literární scény, nechyběli třeba turnovský rodák Jaroslav Rudiš, dále spisovatelé Miloš Urban, Emil Hakl, Jáchym Topol či Michal Viewegh, spisovatelky zastupovaly např. Petra Soukupová, Radka Denemarková nebo básnířka Marie Iljašenko. Pozvání přijaly též osobnosti jako Karol Sidon, Karel Hvížďala nebo Michael Žantovský. Jakub Szántó byl jeho již pětadvacátým hostem.

Od začátku si pořad drží svou vysokou úroveň také díky osobnosti jeho moderátora, kterým je po celou dobu Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize. Nikdy proto nedojde na „bezduché tlachání“ o nových knihách či jejich účelovou propagaci, pořad nabízí mnohem hlubší vhled do života autorů a na jejich práci a zkušenosti.

V letošní sezóně zve pořad O literatuře na další zajímavá setkání. Těšit se můžete například hned v listopadu na básníka Petra Hrušku, který v nedávné době na protest proti vzniku vlády podporované komunisty rezignoval na členství v porotě Státní ceny za literaturu. Dalšími hosty budou historik a scénárista Pavel Kosatík, kterému právě vychází nová kniha o Tomáši Garrigue Masarykovi pod názvem Jiný TGM, či Erik Tabery, dlouholetý šéfredaktor týdeníku Respekt a též držitel ceny Magnesia Litera za knihu Opuštěná společnost.
 

Pořad je široké veřejnosti přístupný zdarma.
 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.