Čtvrtí Básníci ticha zvou na Tornado Lue a Tonyho Ducháčka

Již čtvrtý ročník hudebního festivalu Básníci ticha má opět víc než zajímavé obsazení. Začátkem září zahrají před Kulturním centrem Střelnice v Turnově kapely jako Tornado Lue, Garage & Tony Ducháček, Echt! a další. Festival Básníci ticha vznikl jako vzpomínka na legendu undergroundové muziky Milana Mejlu Hlavsu a letos se bude poprvé konat před Kulturním centrem Střelnice, kde je také nově otevřená kulturní kavárna KUS, takže dobré jídlo a pití jsou zajištěné, stejně jako nezapomenutelná atmosféra.

Básníci ticha budou hostit celkem šest kapel a z nich každá jednotlivá stojí za vidění a slyšení. V Turnově se představí třeba pub rocková legenda Echt!, ale i slovenští Tornado Lue nebo Garage & Tony Ducháček a tři další k tomu. Všichni se sejdou v sobotu 5. září na pódiu pod otevřeným nebem před Střelnicí.

Kapely, které jinde pohromadě neuvidíte

Hudba Old Minka Band promlouvá, mluví naléhavě, vypráví smutné příběhy, je plná touhy a křehkosti a nevyslyšených modliteb. Je ušpiněná hospodou a ulicí, sama je oděna do smutku a bolesti, která je dána vlastním prožitkem.

Českolipská kapela OMB vznikla na podzim roku 1999 a její sestava se ustálila ve složení: kytara a zpěv Olda Minka, klávesy a saxofony Jarda Jakl, baskytara Kamil Müller a bicí Jarda Urbanec.

OMB si můžete poslechnout třeba zde.

Duo Pavoon jsou bicí nástroje a elektronické efekty Pavla Fajta a originální pěvecký projev a hra na klávesové nástroje bielefeldské zpěvačky Oony Kastner. Název je složeninou křestních jmen dvou protagonistů, kteří průběžně spolupracují od roku 2006 a hrají multikulturní alternativní hudbu. 

Duo Pavoon je k poslechu třeba zde.

Kapela Echt! se rekrutovala před pětadvaceti lety z hudebníků, kteří navštěvovali tehdejší pražskou restauraci Sokolovna Klamovka, proto bývá označována také za pub rockovou nebo pub punkovou či dokonce za country pubovou legendu.

Echt! překvapí i zkušené publikum tím, že jejich texty více méně závažně popisují někdy až osudové problémy, ale jsou doprovázené většinou hudbou vyloženě rozvernou.

Echt! má nahrávku třeba zde.

Tornado Lue je slovenská kapela s českými texty, připomíná jakési podunajské Velvety a jejich jednoduché a syrové hraní také občas ústí do čardášových rytmů a swingování. S názvem se kapela inspirovala ve filmu Limonádový Joe, jejich hudba ale rozhodně limonáda není. Tornado Lue patří mezi odborníky i diváky k nejlépe hodnoceným slovenským kapelám a je legendou nezávislé hudební scény.

Poslechnout si Tornado Lue můžete zde.

Další z legend, které dorazí na festival Básníci ticha je Garage & Tony Ducháček. Založil ji Ivo Pospíšil na konci 70. let v jedné garáži na pražském předměstí v Klukovicích. V průběhu 80. let patřila Garage (tehdy pod názvem Garáž) k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou.

Kapela Garage má svou nahrávku zde.

Šestici uzavírá kapela Ladě, která patří k tomu nejlepšímu z české hudby stojícímu mimo pozornost mainstreamových médií. Parta sdružená kolem charismatického zpěváka Michaela Kubesy nabízí syrovost životem otřískané duše. Písně Ladě jsou něžné, plaché i sprosté a vždy opředené originálním zvukem kytaristy Petra Uviry. Ladě svou hudbou podtrhují rockové písničkářství, ze kterého je cítit blues, alternativa, ale zároveň jsou kapelou, která žánry posunuje dál a dává jim punc originality a osobitosti. Jejich vystoupení zanechávají pronikavý a intenzivní dojem.

Ladě si můžete poslechnout zde.

Hudební festival Básníci ticha se koná v sobotu 5. září od 16 hodin před Kulturním centrem Střelnice. Vstupné je v předprodeji 190 Kč, na místě 250 Kč a pro studenty 125 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. 

File admin/_projectSetting/E2u_base_setting.xml not valid!
/var/www/clients/client1/web88/web/admin/_core/classes/Xml/Xml.php [57]