Celý týden: Čteme každý den ve škole i v knihovně

Propagační akce na podporu čtení a čtenářství, která se koná v rámci kampaně Celé Česko čte dětem letos vstupuje do 5. ročníku a jako již tradičně je v jejím rámci připravena řada aktivit. Do kampaně se zapojí vedle pořádající Městské knihovny Antonína Marka také školní knihovna a klub ZŠ Žižkova a ostatní základní školy, středisko pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka a další kulturní instituce.

Knížka pro prvňáčka – Už jsem čtenář

Týden čtení je letos součástí celostátní kampaně na podporu čtení Celé Česko čte dětem a sem spadá i projekt nazvaný Knížka pro prvňáčka.

Projekt Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka vstoupil v letošním školním roce do 7. ročníku a je opět zaměřený na letošní žáky prvních tříd základních škol a žáky druhých, případně třetích ročníků speciálních škol z celé republiky. V Turnově se žáci do projektu hlásí prostřednictvím dětského oddělení Městské knihovny Antonína Marka, která pro ně připravuje téměř celý školní rok hodiny výchovy ke čtenářství, besedy se spisovateli a ilustrátory, knižní výstavy, společná čtení dospělých s dětmi a podobně. Cílem projektu je přivést děti od počátku školní docházky do knihovny a vytvořit u nich jak návyk na pravidelnou četbu, tak rozšiřovat jejich dovednosti v získávání informací ze všech možných dostupných zdrojů. Včasné zvládnutí čtení s porozuměním pomáhá dětem úspěšně zvládat všechny vyučovací předměty a vytváří základ pro pozdější úspěšné středoškolské, případně vysokoškolské studium.

Slavnost abecedy

Úspěšní účastníci projektu Už jsem čtenář obdrží na konci první třídy zdarma knížku pro prvňáčka, která je specifická tím, že je napsána a ilustrována pouze pro prvňáčky přihlášené v příslušném školním roce do projektu a nedá se nikde koupit. Letos dostanou děti knížku předního českého básníka Jiřího Žáčka a ilustrátora Vojtěcha Jurička Odemyky, zamyky. Stane se tak na Slavnosti abecedy a čtení, která se koná v úterý 9. června od 10 hodin v Městském divadle za přítomnosti básníka Jiřího Žáčka a dalších hostů. 

Na slavnostní předávání je nachystaný i kulturní program, dorazí král a královna, budou se pasovat nejlepší čtenáři, připravené je i divadelní představení dramatického kroužku ZŠ 28. října pod vedením Kláry Šimicové Zmizelá škola a hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy. Na závěr se bude konat autogramiáda s básníkem Jiřím Žáčkem a ilustrátorem Jiřím Fixlem.

Pohádková neděle

Součástí Týdne čtení je i rodinná akce na hradě Valdštejně s názvem Pohádková neděle, která se uskuteční 7. června od 10 hodin. Připraveny budou hrátky a soutěže s knížkami, čtení pohádek a ukázka nových knížek, výtvarná dílna s Večerníčkem, pohádkové hrátky a další program pro děti a rodiče.

Více informací k akcím najdete na www.knihovna.turnov.cz a na www.knihovnicek.cz.

Červen 2023
po
út
st
čt
so
ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.