Březen je nejen v turnovské Městské knihovně měsícem čtenářů

Měsíc březen je tradičně v knihovnách měsícem čtenářů a čtenářství. Ani letos tomu není jinak, od 1. března do 31. března proběhne celostátní propagační kampaň na podporu činnosti knihoven a aktivit s nimi spojených.

Není to pouze výzva a příležitost daná knihovnám, ale všem institucím, kterým není lhostejný osud vzdělanosti naší současné populace a alarmující celostátní a stále vzrůstající procento takzvané druhotné „čtenářské negramotnosti“, tedy neschopnosti vnímat přečtený text a následně jej reprodukovat, nehledě na techniku čtení. Akce je zároveň příležitostí přiblížit instituci knihovny široké veřejnosti, každý nápad je vítán, stejně tak jako připomínka.


Hlavní akce měsíce této propagační akce:

Čtenář roku - 6.  ročník

I v roce 2016 pokračuje Knihovna Antonína Marka v oceňování nejlepších čtenářů ve své knihovně. Letošního „Čtenáře roku“. bude  hledat  ve školách. Bude oceňovat nejlepší čtenářské třídy ve spolupráci s projektem Čtení pomáhá. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají a podporují.

 

Biblioweb – 17. ročník

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) organizuje již sedmnáctý ročník (podesáté pod záštitou Asociace krajů České republiky) BIBLIOWEBU, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Celkové pořadí ovlivní i kritérium, jímž se zjišťuje, zda jsou stránky přístupné pro handicapované uživatele podle českých Pravidel přístupnosti a WCAG 2.0.

 

úterý 1. března až sobota 6. března

Týden čtení aneb čtení sluší každému – 9. ročník

Týden intenzivního čtení Čteme ve školkách, školách, družinách, na úřadech, před divadelním představením, před koncertem, čteme dětem, děti nám dospělým. Čteme v knihovně na netradičních místech. Hlavně čteme masivně a po celý týden! Letos je doporučeno číst z mnoha autorů, kteří mají výročí, jako například Jan Karafiát, Zdeněk Jirotka, Jack London, Rudyard Kipling, Jaroslav Havlíček, Jakub Deml, Heinrich Heine, Ludvík Aškenazy, František Hrubín, Tennessee Williams, Zdeněk Svěrák, Ludvík Souček, Maxim Gorkij, Eduard Štorch, Vladislav Vančura, Ernest Hemingway, Josef Hora, Karel Havlíček Borovský, Jiří Orten, Roald Dahl, Jaroslav Seifert, Eduard Bass, James Herriot, Karel Hynek Mácha, Václav Čtvrtek, Miloš Macourek.

 

Další akce a aktivity Března měsíce čtenářů – besedy, autorská čtení, pohádkový podvečer, tvůrčí výtvarná dílna, Klub Matýsek , fotosoutěž Informace, výstavy.

Nové služby a aktivity knihovny:

Klub začínajících autorů, Čtenářská výzva pro studenty středních škol, Lovci perel – celoroční hra výchovy ke čtenářství v dětském oddělení knihovny, Oddělení pro dospělé čtenáře bude nově nabízet dárkové poukazy na registraci čtenářů do knihovny. Zároveň také koncem měsíce března vyhlásí výsledky zimní čtenářské výzvy Kniha na dlouhé zimní večery a odmění vylosované účastníky.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.