Břetislav Jansa: 60 let s fotoaparátem

Kulturní centrum Turnov s.r.o., Fotoklub Safír Turnov a Fotostudio BJ vás zvou na fotografickou výstavu Břetislava Jansy: 60 let s fotoaparátem.

Výstava bude zpřístupněna ve foyer KC Střelnice ve středu 7. srpna.

První fotoaparát RIX 6x6 cm se dvěma clonami a třemi časy jsem dostal v roce 1959 ve svých deseti letech. V té době jsem se začínal věnovat kreslení a malování, od roku 1961 už pod vedením malíře Oldřicha Vodseďálka. Přestože mě malování bavilo, o ztvárnění krajiny jsem měl jinou představu. Tak přišel na řadu právě RIX. Zprvu jen k pořizování předloh k malbě, následně jsem se věnoval fotografickému procesu naplno.

První fotky z RIXu byly jen kontaktní. Pak jsem vypůjčil zvětšovák, koupil Smenu 8M a nastěhoval jsem se do koupelny. Po Smene přišel Zemit ttl, Zenit fotopuška, vlastní zvětšovák, později několik Praktik, pak Pentacon six TL se slušným příslušenstvím a Canon T70 s několika objektivy. Stavět vše v koupelně několikrát do týdne mne přestalo bavit, tak přišla na řadu spižírna. V prostůrku 2x1,2m vznikaly i zvětšeniny 40x50 cm. Později jsem tam vměstnal i vyvolávací procesor Durst.

Stále více mne oslovovala umělecká fotografie - různé struktury, pískovcové skály a kameny nejen Českého ráje. Od roku 1972 jsem začal pravidelně obesílat soutěže a výstavy v ČSSR, i několik výstav v zahraničí. Vstupem do turnovského fotoklubu Safír (1979) se můj fotografický obzor rozšířil o mnoho dalších témat a zkušeností. Nejvíce mi pomohla setkávání s renomovanými autory, například s mým velkým učitelem Jiřím Bartošem z Hejnic. Podařilo se mi získat vysněný fotoaparát Canon T90. Později jsem svou fotografickou techniku doplnil ještě Horizontem a Moskvou 6x9. Byl jsem přesvědčen, že už nic víc k focení nepotřebuji a vystačím si tím. V té době jsem už několik let zhotovoval technické a reklamní fotografie, především šperků.

Po svolení ONV v Semilech jsem se od roku 1988 fotografií částečně živil. To už jsem se ze spižírny přestěhoval do sklepa, vedle fotokomory jsem měl i ateliér. S černobílou fotografií jsem zpracovával hlavně barevný materiál, později i diapozitivy. Na zvětšovák Magnifax jsem pořídil barevnou hlavu, objektivy Rodenstock a barevný analyzátor Jobo. Do dnes mám zásadu, že by si měl autor sám zpracovávat fotografie - od nápadu až po finální výsledek. Časem mi ještě chyběl kvalitní fotoaparát s formátem alespoň 6x9 cm. Peníze na něj nebyly, takže jsem si ho nakonec postavil sám. Z různých komponentů, s objektivy Rodenstock a možností výměnných kazet jsem získal docela špičkovou techniku. Stále jsem byl přesvědčen, že mi analogové zpracování pro mou tvorbu vystačí. I když jsem už měl skener a malou osmibarevnou tiskárnu Epson Stylus R800 na které jsem tiskl malé barevné fotografie.

Ale všechno bylo jinak. V roce 2004 jsem byl osloven, zda bych vyučoval fotografii v Turnově na VOŠ. Kvalifikaci jsem již několik let měl. V osnovách byla i digitální fotografie – od nafocení, až po konečné zpracování. A tak přišel na řadu Nikon D70 a větší tiskárna Epson Stylus PRO 4000. Tenkrát první v severních Čechách. Po D70 jsem si pořídil Nikon D300, pak D300s a ještě Nikon D500. K tomu jako „zápisníček“ Fujifilm X-T10. Pro větší tisky došla řada na tiskárnu Epson Stylus PRO 9600. Umí šířku jeden metr a délku i několik metrů. Na škole jsem vyučoval Technickou fotografii v prvním semestru několik let. Dodnes studenti používají mnou vypracované materiály.

Nyní mám svůj ateliér a vedle práce ve fotoklubu Safír působím ve sdružení fotografů Euroregionu Nisa - Kontakt.

Vystavené fotografie vznikaly, vznikají čistě pro radost. A předpokládám, že budou vznikat i nadále.

 - Břetislav Jansa


SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ S AUTOREM SE USKUTEČNÍ VE FOYER KC VE STŘEDU 11. ZÁŘÍ.

Výstava potrvá do 1. října 2019.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.