Bohemia balet opět v turnovském divadle

Našemu publiku dobře známý Bohemia balet se v Turnově představí už potřetí. V roce 2014 tanečníci nabídli představení Carmina Burana (choreografie: Libuše Ovsová, Magdalena Kaprasová) a v září roku 2018 Erbenovu Kytici na hudbu Jana Jiráska ke stejnojmennému filmu (v režii F. A. Brabce) a v choreografii Aleny Drápalíkové.

O programu

Program lednového představení nabídne taneční miniaturu Ave Maria v choreografii Mariky Hanušové-Blahoutové na hudbu Michaela Lorence a Aarona Zigmana. „Tuto taneční miniaturu jsme v našem repertoáru právě obnovili. Myslím, že se bude hodit i v povánočním čase, je to nádherná hudba dvou polských skladatelů a velmi působivá choreografie,“ popisuje první část programu umělecký ředitel Jaroslav Slavický. Dále se můžete těšit na Bezpředmětnou křehkost v choreografii Tomáše Rychetského na hudbu Ludwiga van Beethovena. První část večera uzavře Stále jako předtím (choreografie: Ondřej Vinklát, hudba: W. A. Mozart).
Druhá část programu nabídne La Valse (choreografie: Zdeněk Prokeš, hudba: M. Ravel), dále Primavera (choreografie: Bérangère Andreo, hudba: J. Rodriguez). Na závěr představení si soubor připravil Ballaré v choreografii Bérangère Andreo s hudební koláží.

O souboru

Za dobu své existence se soubor vyvinul v ambiciózní soubor mladých tanečníků, mnohdy laureátů mezinárodních soutěží. Představení Bohemia baletu se vyznačují nejen technickou vyspělostí, ale přináší na scénu i radost a entuziasmus mladých tanečních interpretů. Dramaturgie je vytvářena s ohledem na složení souboru, umožňuje rozvoj uměleckých schopností studentů – budoucích tanečních profesionálů a zároveň obohacuje repertoárovou nabídku na české taneční scéně.

Soubor již získal několik ocenění a vytvořil mimořádné projekty i v profesionálním kontextu, vystupuje na domácích i zahraničních scénách, je zván na festivaly a taneční přehlídky v Německu, Francii, USA, Japonsku či třeba Kolumbii.

Mezi úspěšná představení patří například Ravelovo Bolero vytvořené pro studenty školy uměleckým šéfem baletu ND v Praze Petrem Zuskou a označené odbornými kritiky za nejlepší inscenaci roku, dále inscenace Poloveckých tanců A. Borovina, Čajkovského Louskáček, Šťastná sedma na hudbu Miloše Vacka nebo Povídání s Fridou, balet podle životopisného filmu o mexické malířce Fridě Cahlo, který vytvořil Jan Kodet.

V lednu 2005 se konala na scéně Stavovského divadla ve spolupráci s Národním divadlem v Praze premiéra Čajkovského baletu Šípková Růženka v choreografii Jaroslava Slavického, který se setkal s velkým úspěchem u malých i velkých diváků. Výkon Bohemia baletu v Šípkové Růžence byl oceněn v rámci Soutěžní přehlídky tanečního umění ČR v roce 2005 cenou za mimořádný kolektivní výkon.

Bohemia balet i nadále pravidelně vystupuje, obměňuje svůj repertoár a sbírá mnohá ocenění. Vy máte nyní příležitost vidět jejich umění na poli baletu na vlastní oči.

VSTUPENKY

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.