Básníky ticha čeká velká budoucnost, myslí si Jiří Moravčík

Hudební festival Básníci ticha je podle renomovaného hudebního publicisty Jiřího Moravčíka nejen dobře nastartovaný, ale má i silný dramaturgický potenciál a do budoucna by se mohl stát jedním ze středobodů festivalové nabídky.

Jiří Moravčík je nejen hudebním publicistou působícím v Českém rozhlase, ale také dramaturgem festivalu Colours of Ostrava. O festivalové dění se zajímá dlouhá léta. Pečlivě si vybírá, jakou akci navštíví a rozhoduje u něj zejména kvalitní program, prostředí a organizace.

Proto také zavítal do Turnova na Básníky ticha. „Neexistuje u nás totiž festival, který by našel odvahu postavit program výhradně na tom nejatraktivnějším ze slovenské alternativní hudební scény,“ myslí si Moravčík.

Překážkou je český hudební konzervatismus

„Uspořádat respektovaný a návštěvnicky úspěšný open air hudební festival nevyžaduje nutně ze všeho nejvíc dostatek finančních prostředků. Zdaleka větším problémem se ukazuje být umění zdolat takřka nevídaný a setrvale silný český hudební konzervatismus,“ tvrdí známý dramaturg. A tak u nás podle něj festivaly s kvalitní vizionářskou dramaturgií často co do počtu diváků prohrávají s akcemi, na nichž vystupují provařená jména.

Protipólem takových akcí jsou malé festivaly, jejichž kvalita často vysoce přesahuje běžnou domácí nabídku. Patří mezi ně i turnovský festival Básníci ticha. „Takových v České republice totiž příliš nemáme,“ je přesvědčený Moravčík.

Návštěvnost není to nejdůležitější

„Není pro mne vůbec rozhodující, že návštěvnost nebyla silná. Rozhodně to nebylo na závadu pro mimořádná vystoupení slovenských skupin,“ vyjadřuje se k festivalu hudební publicista. Důležité podle něj je, aby organizátoři nepolevili ve svém snažení vybočit z festivalového průměru.

„Každý festival si musí projít začátečnickými bolestmi. Básníci ticha dokazují, že festival je dobře nastartovaný, má silný dramaturgický potenciál a do budoucna by se mohl stát jedním ze středobodů naší festivalové nabídky,“ uzavírá svou pochvalu Moravčík.

Březen 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.