Arnošt Frauenberg míří do Turnova jako Utrženej ze řetězu

Komik, herec, ale i písničkář Arnošt Frauenberg, kterého znáte z televizních pořadů Na Stojáka nebo Comedy Club, zavítá do Městského divadla v Turnově s ultimátní show, kterou nikde jinde než naživo neuvidíte. S Arnoštem jsme si povídali nejen o stand-upech a o tom, co nás v březnu čeká, ale i o jeho dceři, která se po vzoru otce dala také na dráhu stand-up komika.

Kariéru stand-up komika jste zahájil v roce 2010 konkurzem do pořadu Na Stojáka, co Vás k tomu vedlo?

V té době jsem už mnoho let vystupoval jako folkový písničkář. Vždycky mě mezi songy bavilo bavit lidi. Vždycky mě nabíjelo, když se lidi smějou. Když jsem zaregistroval pořad Na Stojáka, úplně mě to dostalo. Hned jsem věděl, že tohle chci dělat. Vyrostl jsem na Semaforu, Menšíkovi, Sovákovi, Horníčkovi, Šimkovi. Vždycky mě ten žánr fascinoval.

Vedle účinkování v několika televizních pořadech vás můžeme slyšet i na Evropě 2, připadal jste si málo vytížený, když jste začal plánovat vlastní one man show a celé turné Utrženej ze řetězu?

Určitě ne. Vytížený jsem až až. Ale mít svůj stand-up speciál je pro mě špička ledovce v žánru. Je to devadesátiminutový monolog. Originální obsah, který nehraju ani v pořadu Na Stojáka, ani v Comedy Clubu. Divák prostě přijde na jedinečnou show. Je to hodně osobní příběh protkaný mnoha úvahami, glosami a postřehy ze života nás všech. Chvílemi se divák i dojme. I to do stand-upu podle mě patří. Není to o vyprávění vtipů. Je to o nějakém sdělení.

Jak vás napadl název „Utrženej ze řetězu“, mají se diváci bát?

Došlo mi, že někdy je člověk „utrženej ze řetězu“ sám ze sebe natolik, že nevidí příběhy lidí kolem sebe. Například. Utrhnout ze řetězu se můžete v činech, nebo třeba v myšlenkách. Utrženej ze řetězu bývá člověk v krizi středního věku, nebo když neovládne své emoce, když podlehne iluzi a tak dále. Baví mě, kolik podob ten výraz může mít, kolik situací si pod tím lze představit. Turné běží už od roku 2022 a daří se vám vyprodávat sály. Což je skvělé!Myslíte si, že dnešní divák prahne po stand-up večerech?

Nevím, jestli zrovna prahne. Ale diváci chodí, což je skvělé a je to doklad toho, že se chtějí bavit. Možná na dvě hodiny zapomenout na to, co je „tam venku“. A o to mi vždycky šlo. Mám velkou radost z toho, že lidi na tohle představení chodí. Je za tím hodně práce. Dva roky jsem ho psal, půl roku zkoušel.

Vaše dcera Nela se také dala na dráhu stand-up komičky, byl to váš záměr nebo šla ve vašich stopách takříkajíc dobrovolně?

Určitě to nebyl žádný záměr. Prostě to chtěla zkusit, přišla s tím sama. Poprvé vystoupila v pořadu Na Stojáka už v patnácti letech a byl to úspěch. Ale ona to nemá jako prioritu. Studuje produkci na FAMU.

Neplánujete nějaké společné vystoupení? Stand-up battle otce a dcery?

Někdy vystupujeme spolu a je to super. Battle určitě ne, tak bych to nevnímal. Někdy se mnou vystupuje jako host v show Utrženej ze řetězu, jindy se potkáme na jevišti i při jiných příležitostech. Je fakt, že je to celkem unikátní záležitost. Otec a dcera na jedné stage jako stand-up komici.

Zkusíte na závěr navnadit Turnováky, aby 15. března neseděli doma a šli raději do divadla?

Ano! Udělejte si pohodlí doma, otevřete si lahvinku, pusťte si dobrej film. Prostě si udělejte pěknej večer! V divadle stejně nebudou žádný nahatý holky, ani neuslyšíte fóry, který znáte. A na vás ostatní se strašně těším! Mimochodem v přízemí už moc míst nezbývá. Mějte se všichni pěkně!


VSTUPENKY


Duben 2023
po
út
st
čt
so
ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.