Vinnetou

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 240,-

na místě 280,-

Nesmrtelného Vinnetoua a Old Shatterhanda vytáhlo znovu na světlo Městské divadlo Kladno, otěží se ujal režisér Ondřej Pavelka a do sedel se vyhoupli třeba Vojta Kotek nebo Jakub Prachař. Všichni se pak v únoru společně vydají na cestu do turnovského Městského divadla, kde potěší diváky tradičním příběhem v novém kabátě od dramatika Petra Kolečka.

Příběh o pokrevním bratrství ušlechtilého indiánského náčelníka a udatného greenhorna, který se stal nejslavnějším zálesákem Divokého západu, je v Čechách všem dobře známý. Snad každému, kdo zaslechne ta dvě jména, začne v uších znít chytlavá filmová melodie a leckomu se možná vybaví i stránky ilustrované Zdeňkem Burianem. Ostatně, kdo se v dětství alespoň na chvíli nestal Vinnetouem či Old Shaterhandem (nebo Ribannou). A kdo měl houpacího koně, pojmenoval ho nejspíš Hatátitlá anebo Ilčí. Co na tom, že se Karel May do Ameriky podíval až dávno potom, co Vinnetoua dopsal. Co na tom, že se všichni ti filmoví indiáni ve skutečnosti jmenovali Gojko, Dragan nebo tak nějak, Vinnetou byl Francouz a jediný skutečný Američan hrál Němce… přece na tom příběhu je cosi výjimečného. Nejspíš ty osudové zvony. A co má společného středověké hradiště Drahúš se zlatem z Nugget-tsilu? Inu, nejspíš zase ty zvony.

V divadelní inscenaci kladenského divadla Vinnetou se Mayovy postavy chvílemi inkarnují do současníků, a tak místo o zlato Apačů a železnici jde o dostavbu rychlostní komunikace mezi Slaným a Louny. „Kolečkův nápad udělat z Old Shatterhanda bloumáka a outsidera Šetrného, jinak též nevýbojného památkáře, kterého opustila manželka, nemá na alimenty, a ještě ho terorizuje manželčin přítel Luděk, jinak bezzásadový lobbista, má svůj půvab. Princip je jednoduchý – antihrdina uniká z neblahé reality sněním o starých dobrých hrdinech Divokého západu. Zamyslí se, drže houpacího koně, kterého chce věnovat synkovi, a už je v limbu,“ popisuje hru Jana Machalická z Lidových novin. Kolečko vyšel podle ní více z filmového scénáře než z knižní podoby příběhů, ale to je v podstatě jedno: známým výjevům a hláškám dodal svěží nadsázku a doplnil je vtipnými postřehy.

„Je to půvabná parodie, v níž se zbytečně netlačí na pilu a která také nabízí hercům úžasné kreace. Jakub Prachař a Vojta Kotek jsou skutečně neodolatelní pokrevní bratři, umí správně nejenom všechna indiánská gesta, ale jezdí výborně i na houpacích koních. Herci ironizují nejenom postavy, ale i sebe sama a dokážou tuhle metodu vytočit do závratných výšek,“ píše Machalická.

Inscenace není vhodná pro diváky do 15 let.

autor: Petr Kolečko, režie: Ondřej Pavelka; dramaturgie: Tomáš Jarkovský

hrají: Jakub Prachař, Vojtěch Kotek, Šárka Opršálová, Marie Štipková, Petra Tenorová/Lenka Zahradnická, Petr Buchta a další

délka představení: 110 minut s přestávkou

VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI OD 1. PROSINCE 2014 (také na Vánoční dárkové poukazy).
 
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - V případě, že chcete uplatnit předprodejovou cenu vstupenek, je NUTNÉ vyzvednout lístky v předprodeji (recepce KC, Informace na náměstí). Pokud zarezervované lístky zakoupíte až na příslušné pokladně v den konání akce, není možno uplatnit cenu předprodejovou! Rezervace "na místě" slouží pouze k rezervaci vstupenek (míst), nikoli k zajištění předprodejové (nižší) ceny vstupného. 
 
Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved