Šedá sedmdesátá aneb Husákovo ticho

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 240,-

na místě 280,-

Nikdo asi nevystihl normalizaci lépe než Jan Zábrana: „Vidět generaci, která plave v hnoji, a tváří se přitom jako štika v rybníce.

Kdo 70. léta neprožil, tváří se nevěřícně, že jedním z neřešitelných problémů bylo tehdy zajistit pro obyvatele uspokojivé množství toaletního papíru nebo dámských vložek, zboží proměněného v korupční podpultovky.

S autory Šedých sedmdesátých se ocitáme v jakémsi kafkovském podzámčí nejmenovaného úřadu s oficiálním Husákovým portrétem a dveřmi (nebo spíše vraty), za které se nikdo neodvažuje. Potkávají se tu lidé nevrlí, nedůvěřiví, otupělí, svůj žvanec hájící. Netřeba slov. Každé gesto odráží dřímotu, vnitřní vztek, potlačované tužby, tupou odevzdanost. Vše je v řádu pocitového dokumentu, který nemůže a ani nechce přinést na ploše necelých dvou hodin vyčerpávající výpověď o marasmu českého charakteru. Mikulášek s Viceníkovou provokují. Nabízejí střípky k oživení paměti, kterou lidé tak často – je otázkou, jestli přirozeně, nebo raději – ztrácejí. Čemu se člověk pořád diví? Koneckonců žijeme ve státě, kde úřadujícímu prezidentovi Svobodovi zcenzurovali v roce 1972 paměti. A možná Šedá sedmdesátá burcují z nové apatie.

Hrají: Marie Spurná, Kristina Beranová, Leoš Noha, Petr Jeništa, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer, Magdaléna Sidonová

vstupenky v předprodeji od 1. července 2014

2022 © KC Turnov, All Rights reserved