Poctiví společníci

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

Představení v rámci festivalu MODRÝ KOCOUR

"Slasti i strasti" života obyčejných lidiček jsou všeobecné téma většiny povídek Oliviera Henryho. Vyskytují se v nich obyčejní lidé; Malí úředníčci, slečny za pultem, barmanky nebo prostí farmáři. Právě jejich život popisuje autor s notnou dávkou humoru a vtipu. Autor všechny jeho hrdiny představuje jako příjemné a sympatické lidi.

My jsme si z jeho velkého množství povídek vybrali tři. Ústředním motivem těchto povídek je život dvou chytrých podvodníčků. Něco, co lze v dnešní době spatřit pouze zřídka. Naše současnost je protkána lumpárnou a podvody bez elegance, která však našim hrdinům není vlastní. Je pravda, že obě roviny jsou nesouměřitelné. Rovina malých podvodníčků, o nichž budeme hrát, je v porovnání se skutečností kolem nás příjemná a vlastně i přijatelná.

Budeme-li se na ně dívat očima dnešní mizérie, začneme je litovat, ale na druhou stranu jim i tak trochu fandit. A přestože víme, že zlodějina bude vždycky zlodějinou, ať je velká nebo malá, že podvod bude vždycky podvodem, ať je jakýkoliv, O. Henry nám ukazuje, že v malých poměrech je to spíš úsměvné, i když politování hodné konání. Dívejme se proto na naše "hrdiny" s úsměvem a svědomím, že kdyby nás někdo takový navštívil, že nás ta drobná ztráta naštve méně, než sedm milionů v krabici od vína“

režie Bohumil Gondík
hraje Svatopluk Benešov

Program festivalu Modrý kocour 2015

2022 © KC Turnov, All Rights reserved