Písničky Napříč - Arnošt Frauenberg

KC Střelnice

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 80,-

na místě 100,-

Arnošt Frauenberg, písničkář ze středočeského Žebráku, je jedním z nejvýraznějších a nejtalentovanějších písničkářů nastupující generace. Ve svých živých vystoupeních nabízí porci zábavy v podobě písní lyrických i humorných, které při koncertech prokládá krátkými básničkami, pro A.F. specifickými absolutním rýmem.

Vystupuje s krátkými pauzami od roku 1992. V tomto roce byl pozván jako předskokan na koncert Jiřího Dědečka. Následovala účast na různých festivalech a přehlídkách, jako například Lomnická struna, Příbramský Huntík, Smiřický hrnec, Rovenské zvony, v té době objíždí Open scény na festivalech Muzika, Folková Růže, Zahrada ad. Postupuje konkurzem FaC mezi dvanáctku písničkářů do Hlučína. V roce 1997 vydává vlastním nákladem demonahrávku Mraveniště. Opět hraje jako host na křtu nového CD Jiřího Dědečka.

Po své asi nejdelší pauze (1999-2002) se v roce 2002 přihlašuje do konkurzu sdružení Krychle a velmi rychle se stává jedním z jejích tahounů. Je schopný napsat vtipnou scénku či povídku. Po odchodu Milana Jablonského z Krychle jako jediný dokáže dramaturgicky připravit představení srovnatelné s vysoce nastavenou laťkou právě Jablonským.

V roce 2004 postupuje konkurzem FaC až na Zahradu a objevuje Textovou dílnu Slávka Janouška, jejíž se stává vedle Slávka Janouška jedním z tvůrčích pilířů. Slávek Janoušek mu také pomáhá s přípravou prvního autorského CD, které v roce 2007 nahrává pod názvem „Rozednívání“. Album se natáčelo ve studiu JUMBO Jaroslava Samsona Lenka,  ve stejnojmenném vydavatelství bylo také vydáno. Za zvukové režie Jiřího Budvárka Lenka se režie hudební ujal sám Samson a Slávek Janoušek. Oba se pak na CD objevují i jako hudební hosté. Vedle nich na desce ještě hostují Žamboši, Karel Markytán, Ivo Cicvárek, Petr Dvorský, Kamil Tichota, Jirka Šneberk, Tomáš Sutr a Radek Götz.

Od roku 2011 příležitostně vystupuje ve volném sdružení písničkářů nazvaném SPOLU, společně s písničkářem Montym a Honzou Žambochem. Od r.2012 spolupracuje s brněnskou skupinou POOL, se kterou občas vystupuje, ale pro kterou píše především texty. V poslední době ho ale nejčastěji můžete vidět v programu „Vlasta Redl a přátelé“, kde je právě jedním z přátel Vlasty Redla, společně s písničkářem Montym.  Samostatnou kapitolou je pak Arnoštovo úspěšné účinkování v pořadu Na stojáka (TV HBO, později ČT), kde se stal vedle Pavláska, Daniela Čecha a Petra Vydry jednou z nevýraznějších postav tohoto „stand up“ zábavného pořadu. Zde si ho také vybral režisér Zdeněk Týc pro jednu z vedlejších rolích ve filmu „Jako nikdy“. V současné době Arnošt natáčí letní komedii „Musíme se sejít“, kde dostal jednu z hlavních rolí.

A.F. můžete ale potkávat především jako písničkáře s kytarou. Má dostatek zkušeností nejen z klubových scén, ale i z velkých scén žánrových festivalů, jako Zahrada, Folková Růže, Prázdniny v Telči, Muzika atd. Texty jeho písní však mají mnohem širší záběr. Arnošt dokáže popsat pocity a situace všem důvěrně známé, takže se při poslechu písní divák ocitne vprostřed příběhu. Přes to, že se autor nebojí uchopit i témata závažná, zpracovává je s lehkostí sobě vlastní. Jak říká: „Když už člověk přijde na můj koncert, snažím se mu z těch zad raději ubrat, než mu ještě naložit.“ 

vstupenky již v předprodeji
  
 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved