Oslava výročí založení republiky

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

vstupné

zdarma

Oslava dne založení republiky je každoročním svátkem, ve kterém si připomínáme vlastenectví, ohromné odhodlání, ale také lásku k rodné zemi a jazyku.

A proto byl letos pro tento večer zvolen Máchův Máj. Recituje ho, zpívá a velebí, v nastudování Miloše Horanského a s hudbou Emila Viklického, Bára Hrzánová.

Kdo očekává, že Máchova poezie zlevní v jejích ústech na parodii, může zůstat klidný, tak lacinou cestou by se herečka a ani režisér a básník Miloš Horanský nikdy nevydali. Prolog Čechové jsou národ dobrý! Zazní sice s ironií (souznějící ovšem s duchem Máchova textu), provázen evidencí kanonizovaných národních melodií od husitského chorálu po hymnu, ale pak přichází vlastní Máj. Nakrátko ostříhaná herečka, která se vyloupne z romantického černorudého pláště aširáku do pomačkané bílé košile a kalhot, se zmocňuje úvodu až s jakousi dětskou dychtivostí, opájí se slovy, hrnouc je zjeviště k divákovi v překotném tempu.

Záhy ale zvolní, aby s pohledem upřeným kamsi nad hlavy publika odečítala z horizontu času příběh, sdělovaný s nesentimentální věcností a cudnou něhou…

Vstupenky k dostání na Recepci KC nebo na náměstí v Informacích. Prosíme, respektujte maximální počet čtyř lístků na osobu.

2022 © KC Turnov, All Rights reserved