Odborný dohled nad východem Slunce

Kino Sféra

Žádné představení není v programu.

vstupné

90,-

Festivalová permanentní vstupenka na 5 představení 350,-

Festivalová permanentní vstupenka na 10 představení 500,-

PROJEKCE V RÁMCI FESTIVALU FILMOVÁ EVROPA V KINĚ SFÉRA.

S filmem Odborný dohled nad východem slunce vstoupil do českých kin nový filmový žánr Eastern, protipól klasických westernovek. Snímek odborný dohled nad východem Slunce, který podle vlastního scénáře natočil režisér Pavel Göbl, se však běžné produkci kromě žánrového zařazení vymyká snad ve všech směrech.

Zápletka přivádí na předměstí severočeského města tři bývalé vězně, které v minulosti terorizoval stejný estébák. Shodou okolností má právě tento člověk nyní ve stejném městě hospodu – a protože pomsta se nejlépe podává za studena, rozhodnou se vzít tři kamarádi spravedlnost do svých rukou. Velmi záhy ale zjistí, že pro to nemají vlohy – ne že by snad uměli tak dobře odpouštět, ale jsou zkrátka jaksi… už trochu líní.

Černobílý snímek se natáčel v severočeském Vansdorfu a na filmový plac svedl kromě vynikajícího Jiřího  Lábuse v roli osamělého bývalého fízla téměř samé neherce: trojici mstitelů šéfuje nestor první generace  mániček a hudební legenda Vratislav Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe. Zdatně mu  pak sekundují divadelní ochotníci: zatímco Jiří Vymětal se našel v roli bývalého cirkusáka, kdysi zavřeného  za pašování disidentských knih, Jožo Polievka se zhostil partu bývalého zlodějíčka, který to přes vezeňského  donašeče nakonec dotáhl až na nesmiřitelného nepřítele komunistů a bezpráví. Trio kmetů, které se ještě naposledy pokouší narovnat svůj hřbet i křivdy na něm spáchané, pak doplňuje čerstvá absolventka  brněnské JAMU Nikol Fischerová coby prostitutka, která nakonec plány Varnsdorfských Zorrů přesměruje  zcela netušeným směrem.

Přímo na promítání filmu Odborný dohled nad východem Slunce bude navazovat koncert kapely Byl pes, která nahrála ke snímku hudební doprovod.

ČESKO
režie: Pavel Göbl, kamera: Jiří Zykmund, hudba: Byl pes
hrají: Jiří Lábus, Vratislav Brabenec, Jiří Vymětal, Jožo Polievka, Nikol Fischerová

Recenzi najdete třeba zde. Facebookové stránky filmu jsou zde.  

drama, ČR, 2014, 70 min.

Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

2022 © KC Turnov, All Rights reserved