Noc s Andersenem

Kino Sféra

Žádné představení není v programu.

vstupné

zdarma

Speciální projekce filmu Nejkrásnější hádanka ve spolupráci s Městskou knihovnou.

Matěj pracuje u sedláka a miluje jeho dceru Majdalenku. Lakomý boháč však jejich lásce nepřeje, představuje si pro dceru bohatšího ženicha. Jednou zachrání Matěj bílou holubičku a ta jemu i Majdalence za odměnu daruje kouzelnou jahodu, díky níž oba rozumějí řeči ptáků. A dobře slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha.

Zatím se ale mladík ocitne v nemilosti, sedlák ho vyžene a Matěj se dostane až na královský hrad, kde probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem. Matěj je chytrá hlava, hádanky má rád a princezniny úkoly pro něj jsou hračka. O svatbu s princeznou však nestojí, jeho srdce patří Majdalence. Král si chytrého mladíka oblíbí, ale generálovi, dvorní dámě a hofmistrovi je Matěj trnem v oku, zvláště, když se spřátelí se statečným a poctivým vojákem Ondrou, tajně zamilovaným do princezny Rozmarýnky.

Při své další cestě padne Matěj do rukou loupežnického velitele Madlafouse, který jej nutí pomáhat mu v loupežnickém řemesle. Matěj však ukradené zlato rozdá chudým a Madlafous jej nechá zajmout královskými vojáky. Generál, hofmistr a dvorní dáma se konečně dočkali své pomsty. S pomocí Madlafouse vymyslí lest, aby se šikovného chlapce zbavili navždy. A loupežník k tomu nádavkem získá i princezninu ruku. Matěj má však pro strach uděláno a s pomocí kamaráda Ondry odhalí všechny nástrahy. Princezna nakonec pochopí, kdo ji má opravdu rád a díky tomu rozluští i tu „nejkrásnější hádanku“. Ale Matěje ještě čeká cesta za milovanou Majdalenkou.

Pohádka, ČR, 2008, 98 min

Městská knihovna Antonína Marka
Noc s Andersenem 2015
Již 15. ročník mezinárodní akce na podporu čtenářství a na počest dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena se koná opět po roce v našem městě.

Na účastníky čeká tradiční pohádkový průvod městem, sázení stromu Pohádkovníku, program na náměstí Českého ráje a program na jednotlivých spacích místech.Bližší informace na samostatných plakátech, webových stránkách nebo v dětském oddělení Městské knihovny Antonína Marka.

2022 © KC Turnov, All Rights reserved