Mefisto

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 380,-

na místě 420,-

Základním tématem slavného románu i jevištní adaptace je cesta k moci v situaci, kdy se proměňuje politický režim. Mann přitom nepopisuje pouze konkrétní situaci nacistického převratu, ale zachycuje principy kterékoliv velké společenské změny, která vždy některým lidem příležitosti bere a jiným je naopak přináší.

Na základě bizarního a po všech stránkách fascinujícího příběhu talentovaného a neobyčejně ctižádostivého herce Hendrika Höfgena ukazuje, že zlo nemusí být vždy jednoduše rozpoznatelné a že v každé situaci záleží na osobním charakteru jednotlivců. V hlavní roli diváci uvidí Jiřího Langmajera. 

Slovy naší divadelní dramaturgyně: 
"Dovolte, abych vás pozvala na výjimečné představení Divadla Pod Palmovkou Mefisto. Výjimečné v mnoha ohledech. A tím prvním je dokonce i současná geopolitická situace, ve které jsme konfrontováni s něčím, o čem si většina z nás myslela, že už se nikdy nemůže stát. Je až neuvěřitelné, jak původní předloha, román Mefisto z roku 1936, může být aktuální.

V případě tohoto Mefista nejde o prosté „zdivadelnění filmu“, jakkoli hodně divadelních diváků oscarový film pravděpodobně vidělo – určitě o řád víc, než je těch, kteří četli román. Pod Palmovkou inscenovali divadelní dramatizaci prózy Klause Manna od A. Mnouchkinové.
Titul patří mezi nejznámější, ale také nejkontroverznější díla evropské literatury dvacátého století. S podtitulem Román jedné kariéry poprvé vyšel v roce 1936 v pařížském exilu. Klaus Mann se v něm totiž nejen vyjádřil satirickým způsobem k německé situaci nedlouho po nástupu nacismu k moci, ale otevřel zde také řadu tabuizovaných témat, pokud jde o lidskou sexualitu.

Základním tématem je cesta k moci v situaci, kdy demokratický politický režim přechází plynule, nerevolučně v totalitu. Mann vytvořil v titulní postavě typ kariéristy v době, která láme charaktery: v počátcích nacismu, komunismu i fašismu, např. mussoliniovské Itálie nebo Slovenského štátu. Mann přitom začíná Výmarskou republikou 20. let a pokračuje konkrétní situací nacistického převratu v roce 1933. Zobecňuje ale také principy kterékoliv antidemokratické revoluce, která určitým lidem příležitosti bere – až po samu možnost zůstat naživu – a jiným je naopak přináší, na způsob naší II. či III. republiky (1938-39, 1945-48).

A tak mi dovolte, abych vás na toto výjimečné představení pozvala, tím spíš, že bude zřejmě jedním z posledních. V prosinci je naplánovaná derniéra, protože autorská práva vyprší koncem tohoto roku."


Osoby a obsazení:
HENDRIK HÖFGEN  Jiří Langmajer
ERIKA BRÜCKNEROVÁ, dcera slavného spisovatele Klára Issová
SEBASTIEN BRÜCKNER, syn slavného spisovatele Ondřej Kavan
NICOLETTA VON NIEBUHR, jejich přítelkyně Petra Horváthová
THOMAS BRÜCKNER, slavný spisovatel Rudolf Jelínek
THEOPHIL SARDER, dramatik Miloš Kopečný
JULIETTA, tanečnice Natálie Topinková
CAROLA MARTINOVÁ, herečka Zuzana Slavíková
MAGNUS GOTTCHALK, ředitel divadla Jan Skopeček nebo Dušan Sitek
MYRIAM HOROWITZOVÁ, jeho žena, herečka Kateřina Macháčková
HANS MIKLAS, herec, člen NSDAP Jan Teplý
OTTO ULRICHS, herec, komunista Radek Valenta
PANÍ EFEUOVÁ, nápovědka a garderobiérka Marcela Nohýnková
PAN KNURR, vrátný a inspicient Ivo Kubečka
GENERÁL, ministerský předseda, nacista René Přibil  nebo Karel Vlček
LOTTE, generálova přítelkyně, herečka Simona Vrbická
CÄSAR VON MUCK, divadelní kritik, ředitel a nacista Ivan Jiřík nebo Radek Zima
LORENZ, mladý prostitut Jan Konečný
JOSTHINKEL, dramaturg Jiří Havel
HANS WOLF, zástupce firmy Ford Otto Rošetzký
NÁVŠTĚVNÍK Radek Zima nebo Ivan Jiřík
MASKA HITLERA, pantomimická role Jan Konečný
ČÍŠNÍK, pantomimická role Aleš Alinče


vstupenky v předprodeji od 1. června 2014

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved