Jan Novák - O literatuře

Kavárna KUS

Žádné představení není v programu.

vstupné

zdarma

Jan Novák je česko-americký spisovatel, scenárista a dramatik. Narodil v Kolíně, ale v roce 1969 ve svých šestnácti letech srodiči a sestrami emigroval přes Rakousko do Spojených států. Zde vystudoval na Univesity of Chicago humanitní vědy a vtomto městě také se svou rodinou stále žije.

Dnes píše především anglicky, svoje díla do češtiny nepřekládá. Tvrdí, že je docela přínosné, když to překládá někdo jiný, protože často objeví věci, které by on sám přeložil jinak a hůř.

Jako scenárista spolupracoval s Milošem Formanem na filmu Valmont, v 90. letech napsal scénář českého snímku Báječná léta pod psa a podílel se též na scénářích k filmům Šeptej a Nejasná zpráva o konci světa. Je také spoluautorem Formanovy autobiografie nazvané Co já vím? Jeho rozsáhlé beletristické zpracování příběhu bratří Mašínů pod názvem Zatím dobrý získalo vroce 2005 cenu Magnesia Litera pro knihu roku. Vroce 2005 také natočil společně se svým synem Adamem dokumentární film Občan Havel jede na dovolenou o policejním pronásledování Václava Havla v roce 1985, v roce 2009 pak dokumentární film Občan Havel přikuluje z doby o deset let dříve.

V roce 2007 obdržel Cenu Josefa Škvoreckého za román Děda. Jeho nejnovějším literárním počinem je komiks Zátopek. Tento původně filmový scénář, který přibližuje také několik ne úplně známých kapitol ze života nejslavnějšího českého běžce, výtvarně zpracoval Jaromír 99, autor komiksů o Aloisi Nebelovi.

Moderuje Petr Vizina.

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved