Hradišťan

KC Střelnice

Žádné představení není v programu.

vstupné

dle místa sezení 320,-/ 290,-/ 260,-

Hradišťan je ojedinělým tělesem s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence  lidová tradice.

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu houslista a hudební skladatel  Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem, koncertoval na čtyřech kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů a na mnoha dalších spolupracoval. Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda.

Historie Hradišťanu je však ještě mnohem bohatší. Původní soubor vznikl v Uherském Hradišti už v roce 1950 a u jeho zrodu stály tak významné osobnosti jako například klarinetista a básník Otakar Horký, cimbalista Jaroslav Čech a především výtvarník, choreograf a první primáš Hradišťanu Jaroslav Václav Staněk, pod jehož uměleckým vedením Hradišťan pracoval víc jak čtvrtstoletí. Po Staňkově smrti přebírá umělecké vedení houslista a hudební skladatel právě Jiří Pavlica, který stojí v čele Hradišťanu dodnes.

Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved