Himálajské putování kolem svaté hory

Kino Sféra

Himálajské putování kolem svaté hory Himálajské putování kolem svaté hory Himálajské putování kolem svaté hory Himálajské putování kolem svaté hory Himálajské putování kolem svaté hory Himálajské putování kolem svaté hory

vstupné

70,-

Kanchenjunga region leží na severovýchodě Nepálu na hranicích se Sikkimem. Stále se mu vyhýbá turistický boom. Nenajdete zde turistickou infrastrukturu a davy turistů, ale dech vám vyrazí nádherné scenérie hor, mnohametrové rododendrony všech možných barev, stovky let staré budhistické kláštery, vysokohorské vesnice a farmy s původní architekturou.

Úžasným zážitkem je setkání s místními lidmi, kteří stále žijí tradičním způsobem. Bydlí v jednoduchých domech s ohništěm uprostřed kuchyně, pracují na terasových políčcích bez jakékoli mechanizace. Pro nás „středověkým“ způsobem tkají koberce, v kovárně vyrábějí zemědělské nářadí, z rákosí pletou koše a rohože, či na primitivních mlýncích melou obilí nebo drtí koření. Někteří se věnují pastevectví a jiní vyráží za obchodem s karavanou jaků. A stále se usmívají.

Naše cesta začala v úrodných nížinách řeky Arun s řadou hinduistických památek. Přešli jsme přes třítisícový hřeben Milke Danda, který je proslulý bohatými porosty rododendronů a úžasnými výhledy na hlavní himálajský hřeben. Pak jsme vstoupili do centrálního masivu Himálaje.

Překonali jsme několik mnohakilometrových úseků s obrovskými sesuvy půdy, které patří k největším v Asii. I přes nepřízeň počasí se nám podařilo přejít přes pětitisícová sedla.  A sluníčko nás doprovázelo podél ledovce Kanchenjunga až do severního základního tábora a také pod jihozápadní stěnu Kanchenjungy. Mohli jsme tak vidět všech pět vrcholů této posvátné hory, jejíž jméno v překladu znamená Pět pokladnic sněhu. Ve vysokohorské vesnici Ghunza jsme s místními obyvateli prožili oslavy Buddha Džajanti - jednoho z největších budhistických svátků. A na závěr naší cesty jsme zažili uprostřed džungle řadu dobrodružství s pijavicemi.  

 

2019 © KC Turnov, All Rights reserved