Himálajské putování kolem svaté hory

Kino Sféra

Žádné představení není v programu.

vstupné

70,-

Kanchenjunga region leží na severovýchodě Nepálu na hranicích se Sikkimem. Stále se mu vyhýbá turistický boom. Nenajdete zde turistickou infrastrukturu a davy turistů, ale dech vám vyrazí nádherné scenérie hor, mnohametrové rododendrony všech možných barev, stovky let staré budhistické kláštery, vysokohorské vesnice a farmy s původní architekturou.

Úžasným zážitkem je setkání s místními lidmi, kteří stále žijí tradičním způsobem. Bydlí v jednoduchých domech s ohništěm uprostřed kuchyně, pracují na terasových políčcích bez jakékoli mechanizace. Pro nás „středověkým“ způsobem tkají koberce, v kovárně vyrábějí zemědělské nářadí, z rákosí pletou koše a rohože, či na primitivních mlýncích melou obilí nebo drtí koření. Někteří se věnují pastevectví a jiní vyráží za obchodem s karavanou jaků. A stále se usmívají.

Naše cesta začala v úrodných nížinách řeky Arun s řadou hinduistických památek. Přešli jsme přes třítisícový hřeben Milke Danda, který je proslulý bohatými porosty rododendronů a úžasnými výhledy na hlavní himálajský hřeben. Pak jsme vstoupili do centrálního masivu Himálaje.

Překonali jsme několik mnohakilometrových úseků s obrovskými sesuvy půdy, které patří k největším v Asii. I přes nepřízeň počasí se nám podařilo přejít přes pětitisícová sedla.  A sluníčko nás doprovázelo podél ledovce Kanchenjunga až do severního základního tábora a také pod jihozápadní stěnu Kanchenjungy. Mohli jsme tak vidět všech pět vrcholů této posvátné hory, jejíž jméno v překladu znamená Pět pokladnic sněhu. Ve vysokohorské vesnici Ghunza jsme s místními obyvateli prožili oslavy Buddha Džajanti - jednoho z největších budhistických svátků. A na závěr naší cesty jsme zažili uprostřed džungle řadu dobrodružství s pijavicemi.  

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved