OHLÉDNUTÍ: Leden přinesl radosti i nové zkušenosti

1.2.2021

První měsíc v novém roce začal tak, jak ten poslední v roce minulém skončil - stále setrváváme v nouzovém stavu, uzavřeni a odříznuti od diváků. Přesto se neodevzdáváme zimnímu spánku, ale naopak – držíme pomyslnou loď kultury nad vodou a i nadále vymýšlíme, jak turnovskému divákovi zprostředkovat alespoň něco málo z našich programů.


Nečekaný úspěch Turnovarieté

Do nového roku jsme vstoupili s nadšením díky úspěchu, který sklidilo Turnovarieté (Více informací ZDE). Pořad, v němž se představilo hned několik turnovských umělců, zhlédlo na našem YouTube kanálu během prvního týdne od uveřejnění více než 1000 diváků a číslo stále roste. Turnovské publikum tak zase jednou ukázalo, jak moc je pro něj kultura důležitá. Těší nás chvála a slova díků za vánoční dárek, kterým Turnovarieté bylo. A to nejenom ze strany diváků, ale i ze strany účinkujících. Uvádíme jeden komentář za všechny, takto se se svými dojmy svěřila divačka Pavla: „Mě strašně potěšilo vystoupení skupiny Pranic. Svého času jsem snad jediný koncert nevynechala. Je to úplné pohlazení po duši. Celkově krásný počin! Díky všem.


Kavárenský kvíz pokračuje v ověřeném formátu

První lednový čtvrtek opět patřil dlouholeté tradici jménem Kavárenský kvíz, který již několik měsíců připravujeme online – nyní skrze aplikaci Google Docs, aby se mohl kvízu zúčastnit úplně každý. Do lednového kvízu se pustilo téměř 60 soutěžících, kteří se rozhodli ověřit své znalosti a zkusit štěstí. I zde se nám pravidelně dostává milých reakcí: „Díky za další zpestření. Vytrvejte!“, „Paráda! Díky za otázky ze starověkého Egypta a těším se na příští kvíz.“, „Pro mě to bylo dost těžké, ale užil jsem si to.“ Vytrváme moc rádi, únorový kvíz zahajujeme tradičně první únorový čtvrtek, tedy 4. února, a vy se ho můžete zúčastnit až do neděle 7. února. Neváhejte a zasoutěžte si s námi také. (Více informací ZDE.)


Zaměřili jsme se na YouTube kanál

YouTube hraje v posledních týdnech v naší práci důležitou roli. Po uveřejnění Turnovarieté přišel další počin v podobě zveřejnění záznamu vzpomínkového slavnostního večera Život v pravdě Jana Patočky. Záběry, které nikdy nebyly k vidění, máte nyní na dosah ruky. Večer věnovaný 110. výročí narození a 40. výročí úmrtí filosofa (a turnovského rodáka) Jana Patočky zahájil Orchestr BERG světovou premiérou skladby In memoriam Jan Patočka, op. 40 od skladatele Martina Hyblera. Následovala panelová diskuze filosofů a chartistů Martina Palouše a Daniela Kroupy a historika Petra Blažka, kterou moderoval evangelický farář Ondřej Halama. A na závěr, opět v podání Orchestru BERG, zazněla symfonie Hlasy od lotyšského autora Pēterise Vaskse. Právě tato symfonie je k vidění pouze v limitovaném čase, autorská práva na její uvedení jsou totiž časově omezená. Dopřejte si i vy příjemný kulturní zážitek a nezapomeňte náš kanál odebírat, protože videí bude přibývat.


Turnovské výlepové plochy ovládly básně

Jistě jste zaregistrovali, jak tristní je v poslední době pohled na výlepové plochy, na nichž zejí zbytky plakátů s informacemi a pozvánkami na akce staré několik měsíců. Možná jste už výlepové plochy dokonce přestali sledovat. V druhé polovině ledna se tato situace ale změnila, do světa jsme totiž vyslali hned několik důležitých informací o věcech, které je třeba si připomínat. „Pohled na výlepové plochy je v posledních měsících vyloženě smutný. A přitom jsou i v této době sdělení, která je třeba zveřejňovat! Rozhodli jsme se proto v následujících čtyřech týdnech postupně veřejnosti předat osm důležitých zpráv v podobě básní. Jsou to básně o naději, o lásce, o přírodě, tedy o spoustě krásy, která je stále kolem nás a na niž bychom rozhodně neměli zapomínat. Doufáme a věříme, že všechny kolemjdoucí potěší,“ představil projekt David Pešek, který básně vybíral.


I nadále plánujeme a přemýšlíme nad tím, co dalšího pro vás připravit, jak zůstat v kontaktu. Nápadů není málo, tak nás nepřestávejte sledovat. A nenechte si ujít například i jedinečnou virtuální cestovatelskou přednášku, která se uskuteční již ve středu 3. února od 18 hodin právě na našem YouTube kanálu. (Více informací ZDE.)
 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved