Očima studentů: Smetáčkovci omámili jazzové fanoušky

Plamínky svíček na stolech mihotají se ve ztemnělém sále plném lidí a uvolněná a příjemná atmosféra doplněná o skvělou hudbu. I tak by se dal popsat unikátní kulturní zážitek, který si v pátek večer dopřálo přes sto posluchačů různých věkových kategorií. Své 55. narozeniny v Turnově oslavil vynikající jazzový soubor přezdívaný podle svého kapelníka Smetáčkovci.

Smetáčkovci stáli při formování českého jazzu, čímž se řadí mezi významná uskupení jak u nás, tak ve světě. Hrají klasický i modernější jazz.

Ve složení Miroslav Chrobár (bicí), Ondřej Černil (kontrabas), Antonín Bílý (klavír), Jaroslav Zelený (trombón, kazoo, zpěv), František Tomšíček (trubka, křídlovka), Petr Karen (tenor saxofon, soprán saxofon, zpěv) a Pavel Smetáček (umělecký vedoucí, klarinet) zahráli známé a často interpretované kousky jako C-Jam Blues, Ja-Da, Nobody's Sweetheart, Careless Love, I Can't Give You Anything but Love nebo Lady Be Good a  Avalon. Mohutným potleskem vestoje si pak diváci vyžádali přídavek, Smetáčkovci tedy jako poslední skladbu večera zahráli When the Saints Go Marching In.

Praví profesionálové

Z jejich hry čiší kromě značné lásky k hudbě také profesionalita. Projevuje se jak sebejistým a ležérním vystupováním, tak improvizací přímo na jevišti, a to ve hře i ve zpěvu. Můžeme je také nazývat „lidskými“ muzikanty. Pokud si na jevišti něco potřebují sdělit nebo se na něčem dohodnout, tak to udělají. Když potřebují střídat dva nástroje během jedné písně, a to klidně i několikrát, tak zkrátka jeden vezmou do jedné, druhý do druhé ruky a bez problémů hrají dál. Jako celek vzniká krásná jazzová tvorba hraná s jistou ladností a lehkostí, která publikum pobaví a rozhodně nenudí.

Lidé opouštěli Střelnici s nadšením a do deštivého podzimního večera se vydávali naladění krásnou hudbou a s úsměvem na rtech.

Autorkou článku je stážistka Tereza Kábelová, studentka turnovského gymnázia

Autorkou některých fotografií je stážistka Lucie Hloušková, studentka turnovského gymnázia

2022 © KC Turnov, All Rights reserved