Galerie Granát v březnu

24.2.2017

Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Pokud Vám to Váš čas dovolí, můžete zhlédnout i ukázky broušení českého granátu, zlatnických technik, vysazování a zasazování českého granátu. V expozici můžete obdivovat i jeden z největších českých granátů o průměru 7,5 mm vážící 0,7 g či prestižní cenu pro zpěváky Český slavík.

Výstavy:
leden – březen 2017
Toulky přírodou
prodejní výstava obrazů Karla Janáka

Karel Janák se narodil v roce 1938 v Prostějově. Malování se začal věnovat již jako žák základní školy. V domě, kde bydlel, žili a tvořili Karel Kostka a Karel Kořínek, kteří mu pomohli v začátcích jeho tvorby.

Další zkušenosti pak získal od Antonína Kameníka a s grafikou mu radil Dušan Janoušek. Během středoškolských studiích čerpal informace hlavně z odborné literatury. Důležitá byla i setkání s výtvarníky.

Roku 1956 se Karel Janák přestěhoval do Českého ráje. Zde se stal členem Klubu výtvarníků-amatérů. Ten pořádal řadu výtvarných seminářů, které vedli například Miloš Janků, Vladimír komárek, Václav Žatečka nebo Zuzana Loukotová-Kadlecová. Rád vzpomíná na období 60. a 70. let, kdy jezdil na Frýdštejn na plenérová malování s Ladislavem Karouškem.

V rámci Sdružení výtvarníků České republiky se pravidelně zúčastňuje skupinových výstav (například Akcent – Praha Smíchov) nebo Salonů v Praze, Mladé Boleslavi, Turnově, Mělníku, Bílině nebo v Plzni (Plzeň – Evropské město kultury 2015).

Karel Janák se zabývá hlavně krajinomalbou, někdy i s figurálními doplňky. Svá díla vytváří v tematických souborech: Betlémské skály, Český ráj, Obrázky z cest, Ryby a rybáři, Jizera, Roční doby…

Jeho grafika obsahuje kromě kreseb tužkou nebo tuší převážně linoryty, ale i tisky z plexiskla, pertinaxu, teflonu i kovu.

2021 © KC Turnov, All Rights reserved