Chudí v Lodži

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

Činoherní studio Ústí nad Labem v donedávna známé podobě již neexistuje. Tradici trvající více než 42 let dokázalo vedení města Ústí nad Labem zlikvidovat za dva měsíce…

O celé kauze se hodně diskutovalo a psalo, ve prospěch divadla se i demonstrovalo a vypsala se sbírka. Důležité však je, že duch Činoherního studia a jeho tradice žije dál! Soubor Činoherního studia zvolil svobodu a nejistotu, místo nesvobody a „jistoty“ v příspěvkové organizaci zřízené vedením města Ústí nad Labem. A vzhledem k tomu, že se podařilo zajistit autorská práva i fundusy k jednotlivým představením, hraje se dál.

I proto máme možnost nabídnout vám monodrama Chudí v Lodži, vzniklé na motivy stejnojmenného románu Steva Sem-Sandberga, ve kterém zní hlasy těch, kteří v lodžském ghettu nepřežili. Román představuje každodenní život v nacisty zřízeném ghettu, nebo přesněji řečeno každodenní boj o přežití a s tím spjaté strategie přežití.

Děj sleduje osudy několika postav –Adama Rzepina, jeho sestry, Věry Schulzové, Židovky z Prahy zapojené do ilegální činnosti, a Mordechaje Chaima Rumkowskiho, který v čele ghetta předpokládá, že zvýšením produktivity zachrání alespoň pracující ghetta, má post a na něj vázanou moc, vládne nad životem a smrtí, je nucen řešit ta nejméně záviděníhodná morální dilemata. Jezdí po ghettu v kočáře, na tamních penězích je jeho portrét, zneužívá děti ze sirotčince a vyjednává s Němci.

V obecnější rovině inscenace poukazuje na současné nazírání průmyslu holocaustu a zároveň upozorňuje, slovy Vojtěcha  Bárty, na „nepříjemné dějinné pravdy, neboť lodžské ghetto teoreticky mohlo být osvobozeno Rudou armádou, ale ta počkala, až si Němci situaci v  ghettu vyřeší.“ Připomíná nám, že destruktivní síla těchto mechanismů tvořících dějiny v té  době je pro nás v současnosti nepředstavitelná a že motivy jednání jedince v daných  podmínkách se staly nesouditelnými.

hraje: Jaroslav Achab Haidler

vstupenky v předprodeji od 1. září 2014
 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved