Besídka Textové dílny Slávka Janouška

Městské divadlo Turnov

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 100,-

na místě 130,-

Zakoupené vstupenky se nevracejí, ani nevyměňují. Objednané vstupenky vyzvedávejte na pokladně nejdéle 15 minut před začátkem představení. Děkujeme za pochopení.

Skvělí muzikanti a především výborní textaři a milovníci češtiny opět po roce zavítají do Turnova, a to v rámci 21. živé textové dílny, jejímž patronem a tahounem je písničkář Slávek Janoušek.

Vedle tohoto dnes již legendárního písničkáře si můžete poslechnout i současné či budoucí hvězdy folkového hudebního nebe. Můžete se opět těšit na písně vzniklé v souvislosti s textařským internetovým fórem, nebo přímo na některé živé „textovce“. Zaznějí zde jednak písně pocházející z alba „Vytrženo z KonTextu“ - samozřejmě v podání jejich autorů či ostatních členů Textové dílny – a jednak ty, co by se mohly objevit na druhém společném nosiči fóra či na samostatných deskách jeho členů. Ostatně druhé společné CD Textové dílny se bude natáčet právě na letošní Besídce a následné na živé textové dílně v Kdanicích.

K dojetí, útěše a naději letos zahraje skupina Zhasni z Nového Boru, tentokrát v Turnově premiérově v nové sestavě, stále však v čele s tahouny a textaři Kubou Horákem a Michalem Vaňkem. Skupina Zhasni vznikla ve stejném roce jako Textová dílna Slávka Janouška, takže společně letos oslaví 10 let. Po delší době přijede do Turnova písničkářka Lucie Redlová, premiérově se na Besídce představí vynikající písničkář René Souček z „Fajného Mjesta“. Během večera dojde také již tradičně na výběr 5-ti slov od diváků, z nichž přítomní textaři během krátké chvíle vytvoří text a pokud se ho podaří i zhudebnit, budete tak svědkem premiéry i derniéry nové písně zároveň. Po dobu skládání textu na vybraná slova vám bude hrát nová folková naděje, multiinstrumentalistka a členka mnoha kapel (např. Berušky, Disneyband) mladičká písničkářka Anička Drábková. Po přestávce se můžete opět těšit na klavírní improvizace Ivo Cicvárka, který bude na klavír krom sebe doprovázet textařku a zpěvačku Ladu Šimíčkovou, se kterou začal spolupracovat právě díky Textové dílně a dnes je tato autorská dvojice vyhledávána na všech folkových festivalech. A samozřejmě nebude chybět „náčelník“ Slávek Janoušek, který Besídku zakončí společnými písněmi, ve kterých se objeví další členové textové dílny, kteří dorazí. Téměř 3 hodinovým večerem bude provázet Michal „Kosmonaut“ Šimíček..

Pořadatelem Besídky je sdružení Napříč s.o.s., které s podporou KC Turnov a Města Turnov během roku organizuje také mini festival Napříč žánry, či čtvrtletní pořady Písnička Napříč. Samotná Besídka pak vzešla z víkendových „živých textových dílen“, které se již 10 let konají na chalupě jednoho z pořadatelů v Kdanicích u Sobotky, kde se vždy na podzim schází mnoho hudebních osobností. V minulosti to byli třeba Vlasta Redl, Karel Markytán, Samson Lenk, Luboš Nohavica, Pepa Streichl nebo Petr Bende.

Myšlenkou dílny je kromě hudebního setkání především hra s češtinou a snaha ukázat, že na slovech v písni záleží. Večer je určen především tomu, kdo má rád náš rodný jazyk a jeho neomezené možnosti, ale také humor a dobrou náladu. Snahou je také folk – jako žánr – o kterém se za komunismu hovořilo jako o hudbě odrážející svědomí národa, přiblížit více lidem. Trochu naivním přáním je také přiblížit folk mladé generaci a třeba jim ty šrouby a matice přetlouci v hlavě nějakým smysluplnějším textem.

Za sdružení Napříč s.o.s. se na Vás těší
Martin Holan


Navštivte také Textové fórum Slávka Janouška

2022 © KC Turnov, All Rights reserved