Básníci ticha 2017

KC Střelnice

Žádné představení není v programu.

vstupné

studenti 135,-

děti do 15-ti let zdarma

na místě 350,-

v předprodeji 270,-

Hudební festival Básníci ticha 2017 se již tradičně odehraje na začátku září letošního roku a opět bude ke slyšení to nejlepší ze současné české alternativní hudební scény. Chybět nebude Vltava či Květy a největším lákadlem je bezesporu Půlnoc.

Jako první vystoupí formace ZA-BEAT!, rockoví folkaři, kteří speciálně pro letošní Básníky ticha připravují dokonce několik novinek. Následovat bude Vltava s ikonickými hity „Prasátko“ či „Bezvadnej chlap“ s nezaměnitelným Robertem Nebřenským v čele. Dále se představí písničkář Mirek Kemel, kterému bude sekundovat Josef Prexl, oceňované uskupení Květy a také brněnské uskupení Mucha. Večer potom symbolicky uzavře skupina Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe.

ZABEAT

Neustále se měnící kapelka jak v osazení,tak i  projevu, hrající nepravidelně skoro dvacet let,vlastní tvorbu,nyní připravujeme program specielně pro fest Básníci ticha, kde zahrajeme několik nových skladeb. Součastná sestava-Jarda Špína-kytara, Jarda Dvořák-basa, Filip Valkoun-kytara, Láda Vokřínek-housle, Katka Matysová-zpěv, Jirka Nejedlo-bubny. Nelze ne vzpomenout těch kteří s námi hrály a nemalou měrou  přispěli k existenci a proměnám tohoto tělesa. Bubeníci-Roman Vaněk, Výtek Jíra, Milda Masník, Petr Schindler, saxofon-Jarda Pácal

Ukázka

VLTAVA

Nezaměnitelná kapela v čele se zpěvákem, kytaristou, básníkem a hercem Robertem Nebřenským představuje nyní svůj aktuální repertoár, ale v playlistu nebudou chybět ani ikonické hity „Prasátko“, „Bezvadnej chlap“ nebo „Marx Engels Beatles“!

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Ukázka 4

 

MIREK KEMEL TRIO

Písničkář Mirek Kemel se hudbě věnuje od středoškolských let, ve druhé polovině osmdesátých let pravidelně hrával v žižkovských hospodách na kytaru a foukací harmoniku a již tehdy začaly vznikat jeho první autorské písničky. V roce 2007 objevil tahací harmoniku a její kouzlo jej úplně dostalo. Fascinovala jej svým charakteristickým zvukem a možnostmi jak sólového, tak doprovodného nástroje. Rok chodil k učiteli Václavu Veselému, který ho naučil základům hry. Velký důraz klade Mirek Kemel na texty, z velké většiny inspirované skutečně prožitými událostmi. Snaží se pod jednoduchými příběhy hledat něco, co nás přesahuje. I když každý člověk má příběh rozdílný a individuální prožitky se liší v místě, čase a intenzitě, existuje něco pod tím, základní příběh, který máme všichni hodně podobný. 

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Ukázka 4

 

KVĚTY

Skupina KVĚTY existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Počínaje rokem 2016 hraje ve nové sestavě, zaměřené více na elektroniku.

Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrozstl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilatní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a přítomnost humoru. Od roku 2004 vydává svoje alba u Indies Scope. Téměř za všechna byla nominována na cenu Anděl, třikrát (2006, 2009, 2015) také cenu získala. Alba jsou vysoce oceňována v anketách různých rádií (Radio Wave, Proglas..) Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla. Martin E. Kyšperský – zpěv, kytary, elektronika, Aleš Pilgr – bicí, elektronika, zpěv, Ondřej Kyas – klávesy, synth-bass, elektronika, zpěv.

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Ukázka 4

 

MUCHA

Mucha je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života. S kytarou vystupuje od svých 15 let a tvrdí, že se na ni stále nenaučila hrát. Kapela Mucha vznikla v roce 2013. Bezprostředně poté, co se M.E.Kyšperský z kapely Květy nechal Nikolinou hrou na kytaru doslova uhranout, splašil kytaristu Petra Zavadila – (Ty Syčáci, Pluto) a bubeníka (Šťěpána Svobodu – (Budoár staré dámy, Japka), naučil se v mžiku na baskytaru a dal vzniknout dodnes působícímu tělesu, jež obráží kluby a festivaly po celé ČR. Na baskytaru ho později vystřídal kongeniální Ondřej Kyas (Hajzli, Opera DIversa).

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Ukázka 4

 

PŮLNOC

Po takřka dvacetileté pauze se původně pouze na jeden koncert dala znova dohromady skupiny Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe, legendy, kterou netřeba blíže představovat. Zatímco u PPU byl pro režim nezkousnutelný i jen pouhý název, Půlnoc - ač ji z velké míry tvořili právě hudebníci z poslední sestavy Plastiků - začala koncertovat po pražských klubech a zanedlouho vyrazila i do zahraničí.

V roce 1992 skupina Půlnoc ukončila svou činnost, později byli opět obnoveni The Plastic People a začátkem 2001 Mejla Hlavsa náhle zemřel. Letos ve lednu, kdy uplynulo 10 let jeho od předčasného skonu, vystoupila – po takřka dvaceti letech – Půlnoc na večeru, věnovaném vzpomínce na tvorbu a talent M. Hlavsy.

Po obrovském ohlasu vyprodaného Paláce Akropolis se skupina rozhodla, že bude ještě přesně rok pokračovat, písně Mejly Hlavsy, které neztratily nic na své síle, si to zaslouží. Ostatně např. v Reflexu č. 3/2011 v reportáži z tohoto koncertu napsali, že hrála „ještě líp než naposledy před devatenácti lety“. Důkazem je i "comebackové" živé album Údolí ohně z roku 2014, které obsahuje průřez aktuálním koncertním repertoárem.

Skupina vystupuje v původní sestavě se zpěvačkou Michaelou Němcovou, zesnulého M. Hlavsu nahradil na postu basového kytaristy Petr Kumandžas (původní bubeník Půlnoci, dnes Jolly Joker), dále Josef Janíček (klávesy, zpěv), Jiří Michálek (bicí), Jiří Křivka (kytara), Tomáš Schilla (violoncello, zpěv).

Pro pamětníky půjde rozhodně o příjemnou vzpomínku na kapelu, která svého času znamenala neodmyslitelnou součást domácí scény a oblíbenou akvizici různých přehlídek, pro mladší pak opětovným důkazem skladatelské potence výrazné osobnosti skladatele a basisty Mejly Hlavsy.

A na závěr: Půlnoc dodnes koncertuje, byť zcela minimálně, jednak samotní hudebníci nechtějí, aby se neustále opakovali a jednak jsou tak vytížení ve svých "domovských" kapelách, že se jen obtížně hledá termín, aby všichni měli volno. Proto se každý koncert stává mimořádnou událostí.

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Ukázka 4

 

 

 

 

2022 © KC Turnov, All Rights reserved