Básníci ticha 2014

Letní kino

Žádné představení není v programu.

vstupné

předprodej 290,-

na místě 340,-

Třetí ročník hudebního festivalu Básníci ticha bude hostit stájové koně nejprestižnějšího slovenského indie vydavatelství Slnko Records! Nenechte si ujít tuto jedinečnou akci, jejíž line-up jste dosud nikdy neměli možnost na jednom podiu vidět. A kdo ví, zda se taková příležitost ještě někdy v budoucnu naskytne?!

Aktuální informace hledejte ZDE.

Těšte se na tyto kapely:

Longital (do roku 2006 Dlhé diely) je duo, které tvoří Daniel Salontay a Shina, hudební světoběžníci z kopce nad Dunajem, který se kdysi jmenoval Longital. Kosmopolitní název koresponduje s hudbou umělecké a životní dvojice - nejrozcestovanější slovenská skupina si již zahrála ve dvanácti zemích Evropy, USA i Kanadě. Jejich písně jsou výhradně ve slovenštině, osobní a upřímné, vytvářející na hudebním pozadí nevšední emoce a příběhy, jakoby z vlastního vesmíru. Shinin charismatický zpěv, hluboké basové linky hrané smyčcem a výrazná pódiová prezentace jsou vyvažovány Danovou divokou hrou na akustické kytaře ve všech možných polohách - od jemných minimalistických jazzových prvků až po nespoutané zvukové stěny. Ženský a mužský vokál se proplétají, chvíli znějí spolu, chvílemi každý za sebe. Hudba Longital je plná překvapení a dynamických zvratů. Po letech experimentování s elektronikou přinášejí Longital nový přístup k akustickému hraní, který je energizující, přímočarý, taneční a živelný.

Longital patří mezi stálice slovenské nezávislé scény, má na kontě devět alb a dvě hudební ceny. Kromě koncertů a alb je dvojice zvána k filmové a divadelní spolupráci v Čechách (divadlo Continuo, film Hodinu Nevíš) a na Slovensku (Divadlo GUnaGU, Divadlo Elle Danse, Studio Tance, filmy Sníh, Příběh Emy B.). V roce 2013 skupina stihla složit hudbu do animovaného filmu Sníh režisérky Ivany Šebestové a úspěšně odpremiérovať "jiný muzikál" Bubliny v betonu ve spolupráci s autorem a režisérem Vilémem Klimáčkem a tanečním divadlem Elle Danse v Bratislavě.

Léčivá hudba Daniela Salontaye a Shiny je silná a srozumitelná. Je to elektronické písničkářství s jakoby přivřenýma očima: ještě ne sen, ale už ne ani bdělá realita. Longital je nezaměnitelný i díky Danově virtuózní hře smyčcem na kytaru a využití v našich končinách nevídaného hudebního nástroje – dotykové obrazovky Lemur Jazz Mutant.

Walter Schnitzelsson 
Mladá kapela byla nejprve duo - kytara a bicí. V této sestavě odehráli kluci i koncerty na Grape Festivalu a na Zatancuj Tour 2 s kapelou Para. Pak se rozrostli o nového člena Jakuba. V sestavě Jozef Rezník (kytara, zpěv), Jakub Joštiak (baskytara) a Miroslav Michale (bicí) kapela funguje od září 2011.

Stále známější bratislavské trio si již zahrálo například na festivalu Pohoda, ne nadarmo si je vybral Pete Doherty jako předkapelu pro svůj bratislavský koncert. Čeští fanoušci si této kapely rychle všimli a cíleně ji vyhledávají díky jejím svižným indie-rock'n'rollovým tónům, které vyvolávají v klubech po celém Česku i Slovensku skvělou atmosféru.

Rukopis Walter Schnitzelsson je očividně inspirovaný zvukem The Libertines a nese v sobě tu těžko napodobitelnou dohertyovskou poetiku opilých archandělů a šplhání do oken nevinných holek. Ač inspirováni, nic vyloženě nekopírují a nevykrádají. Mají vlastní výraz a výsledná mozaika retro ozvěn té či oné kapely a rozličných hudebních období má daleko k další třetiřadé indie kapele.

Angličtina frontmana Jozefa Rezníka je zcela přirozená a jho projev určitě nezní tak, jako drtivá většina sdělení anglicky zpívajících tuzemských kapel. S lehkostí vypráví příběhy a popisuje onu příjemnou letní atmosféru, která většinu posluchačů roztančí.

Zlokot (Bratislava)
Slovenská skupina je all-star projektem, v němž se potkali mimo jiné rapper Lyrik (Modré hory), Stanka ze skupiny Got Blue Balls či zbylí členové kapely Noisecut, kteří tragickou smrtí Bety Majerníkové přišli o zpěvačku. Na začátku března 2013 vydal Zlokot v péčí vydavatelství Slnko Records debutové album Slowakische Idiot, jež chytře míchá rock, elektroniku i hip hop. Desku propagoval dynamický klipový singl The Cure.

Tu v dome
Skupina Tu v dome  hraje ve svém nezvyklém akustickém nástrojovém obsazení akustický Antipop (žádné fňukání o lásce). Tematicky je vzdálena od světa lásky, s otázkami smrtelnosti si často pomáhala zhudebněnými básněmi Kraska, Seiferta či Morgensterna.
S příchodem cellistky Bronky Schraggeové se kapela vrátila k původním textům. Na připravovaném albu Protichůdné chutě jsou kromě jejich vlastních textů i texty od Charlese Baudelaira, Emily Dickinson, Jaroslava Seiferta a v neposlední řadě od Ladislava Jiříka.

Tu v dome má na kontě tři studiové a jedno živé album, všechny vydané na značce Slnko Records. Koncertní album "Živě a na smrt" z roku 2009 si můžete stáhnout na stránce vydavatelství zdarma. Tu v dome jsou: Ali Kobzová (zpěv, housle), Bronka Schraggeová (cello), Lacko Jirko (kytara, hlas), Ozo Guttler (bicí), Martin Šútovec (banjo, hlas).

Kolowrat 
Kapela vznikla v září 1999 v Košicích, založili ji Peťo Lorko (kytara) a Rasťo Rusnák (zpěv). Tvorba košických Kolowrat si vysloužila pojmenování jako "kytaroví melancholici", či "mluvčí městské poetiky", což v hrubých rysech vystihuje nálady a směry v ní obsažené. Kapela debutovala albem Vrany sa vracajú v roce 2006. Se svým druhým albem Slnko je vo veži získali ve výroční ceně Rádia FM Radio Head Awards 2009 tři nominace!

"Hudba kapely nepůsobí složitě a neproniknutelně, dokáže být radostná, a hlavně nepostrádá energii, je barevná (různé odstíny šedé), hlukově, kytarově, nabízí emoce a vnímáte-li slova, musíte o nich, a jejich významech, přemýšlet. Rockovou sestavu ozvláštňuje dívka za bicími a akordeon, který dodává hudbě specifické aroma. Dalším výrazným poznávacím znakem jsou “básně“ Rastislava Rusnáka, výhradního textaře na albu, které obstojí i samostatně bez spojení s hudbou. Důkazem jsou výjimečně popsané příběhy v písních ze současnosti i minulosti, z konkrétních životů, které se odehrávají kolem, pestrá a smysluplná přirovnání.“

V říjnu 2013 vydal Kolowrat své třetí album Pobiť sa/utiecť.


vstupenky v předprodeji od 1. července 2014

2022 © KC Turnov, All Rights reserved